כל חברה העוסקת בייצור ו/או אריזה של מוצרים תרופתיים או מכשור רפואי (אמ"ר), כגון חברות פארמה ותרופות, מכשור רפואי, קוסמטיקת OTC, תוספי תזונה או קנאביס רפואי מחויבת להוכיח מעל לכל ספק כי המוצר הסופי אינו מזוהם ובטוח לשימוש. במאמר הבא נדון בהרחבה בנושא תפעול חדרים נקיים וכללי התנהגות עובדי ייצור על כל היבטיהם.

מדוע מייצרים תרופות ומרכיבים אמ"ר בחדרים נקיים?

עבודה בתנאים בלתי מבוקרים, בהם המוצר חשוף לסביבה שאינה נקייה ומבוקרת, או עבודה בחדרים שאינם מוגדרים חדרים נקיים בקלסיפיקציה המתאימה, אינה מקובלת. גם אם היצרן יכול להוכיח כי המוצר הסופי עומד בבדיקות השחרור הנדרשות ואינו מכיל מזהמים ו/או מיקרואורגניזמים כלל- עבודה שלא בחדר נקי אינה מאושרת, היות והיא מתבצעת בתנאים שאינם תנאי עבודה מבוקרים על ציר הזמן.

תפעול חדרים נקיים

כיצד מייצרים בחדר נקי?

חדר נקי הוא חדר ייצור או הרכבה לכל דבר, אך עם הבדל עקרוני אחד- הוא מספק תנאי עבודה מבוקרים ורמת ניקיון מוגדרת, שנשמרים לאורך כל תהליכי הייצור, המילוי וההרכבה.

על מנת להשיג את רמות הניקיון הנחוצות עבור ייצור והרכבת המוצר, נדרשת שליטה על רמות זיהומים מיקרוביאליים, הכימיים והפיזיקליים בחלל החדר. לצורך כך, יש לתכנן ולהקים חדרים נקיים אשר יספקו את רמת הניקיון הרצויה בהתחשב בסוג הפעילות המתבצעת בהם, דרישות הרגולציה ויעברו את שלבי הולידציה הנדרשים בהצלחה,  ויעמדו בניטור פרמטרים קריטיים כגון טמפרטורה, לחות, ריכוז חלקיקים ונוכחות של מיקרואורגניזמים.

ניטור תקופתי תחזוקה ותפעול חדרים נקיים

תכנון ובנייה של חדר נקי צריכים להתבצע באופן נכון.

על התכנון הקונספטואלי של מתקן החדרים הנקיים או המפעל לתאום את דרישות רשויות הבריאות וכמובן את הצרכים התפעוליים של מתקן הייצור ותפעול חדרים נקיים בהתאם להנחיות תקן ISO 14644 וכמובן הצלחה בולידציה הסופית של החדר הנקי כולל OQ ,IQ ו- PQ (טבלה 2).

לא די בתכנון והקמת חדר נקי לפי דרישות הרגולציה וה- ולידציה של חדרים נקיים. החדר הנקי מצריך תחזוקה שוטפת וניטור פרמטרים.

ביצוע של פעולות תחזוקה מונעת כגון בדיקת ביצועי מערכת ה- HVAC, החלפת פילטרים, שטיפות המערכת והניקוזים, ניטור ובקרה מתמשכים של פרמטרים להם תיתכן השפעה על רמת הניקיון בחדר היא דבר שבשגרה של חברות המפעילות חדר נקי. בנוסף לכך, ניקוי החדרים הנקיים, דיגום ומדידת ריכוזי חלקיקים, הטמפרטורה, הלחות ומדדים מיקרוביולוגיים, תוך התנהלות נכונה בנושאים כגון אחזקה, ניקיון, לבוש וביצוע עבודה בחדרים נקיים תבטיח פעילות תקינה ורמת הניקיון הנחוצה לעבודה בסביבה מבוקרת שתתמוך בייצור תרופות ומכשור רפואי בטוחים לשימוש שאינם מסכנים את הלקוחות.

מאמר מורחב בנושא עקרונות חשובים בתכנון חדרים נקיים

השירותים שלנו

תפעול חדרים נקיים וכללי התנהגות עובדי ייצור - Bio Chem
תפעול חדרים נקיים וכללי התנהגות עובדי ייצור - Bio Chem
תפעול חדרים נקיים וכללי התנהגות עובדי ייצור - Bio Chem
תפעול חדרים נקיים וכללי התנהגות עובדי ייצור - Bio Chem
תפעול חדרים נקיים וכללי התנהגות עובדי ייצור - Bio Chem
תפעול חדרים נקיים וכללי התנהגות עובדי ייצור - Bio Chem

זיהומים בחדרים נקיים

זיהומים מיקרוביאליים המתפרצים בחדרים נקיים הנם בעיה נפוצה בתעשיית הביו-מד. לא פעם, בשלב הולידציה של החדרים, ובעיקר בסימולציות אשר במסגרתן מבוצע ניטור חלקיקים ומיקרואורגזנימים בזמן בו עובדים בחדר , כחלק מבדיקות ה-PQ,  "מתפרצים" זיהומים אשר לרוב גורמים לכישלון ולידציה של החדר הנקי או במקרה החמור יותר, לפסילת אצוות שלמות של מוצרים.

זיהומים בחדרים נקיים עלולים להיגרם מגורמים שונים כגון:

גורם לזיהום בחדר הנקי דוגמאות
תכנון לקוי תכנון לא נכון של מתקן החדרים הנקיים ושאינו לפי דרישות ה- GMP
תחזוקה לקויה טיפול לא נכון או שאינו מבוצע בזמן לחדר הנקי ולמערכות היט"א,  פילטרים פרוצים שלא הוחלפו
עובדים עבודה שלא לפי תנאי יצור נאותים, פרטי לבוש לא מתאימים, עובדים שאינם מודרכים
ציוד שימוש בציוד ומערכות שאינם מתאימים לעבודה בחדר נקי

השפעת התנהגות העובד על זיהומים בחדר הנקי

עובד בחדר הנקי, גורם לכ- 70% מהזיהומים.

בני האדם משמשים באופן טבעי כנשאים של מיקרואורגניזמים שונים, אשר מהווים חלק מה- מיקרוביוטה הטבעית של הגוף. מיקרואורגניזמים שונים המצויים בין היתר באזורי העיניים, האף, והפה, השיער וכמובן על העור. בכל מילימטר רבוע של עור חיים אלפי מיקרואורגניזמים, לרוב כחלק ממערך ההגנה והאיזון הטבעי של גופנו. מיקרואורגניזמים שמקורם בגוף האדם מתפזרים בסביבה על ידי עיטוש, שיעול, נשימה, תאי עור שנשרו וכדומה.

זהירות – מיקרואורגניזמים!

למרות שמטרת החדר הנקי היא לטפל במיקרואורגניזמים ומזהמים אחרים שנישאים באוויר באמצעות סחרור וסינון של האוויר בחדרים הנקיים, תוך שמירה על ערכי טמפ' ולחות מתאימים, קיים עדיין סיכוי גבוה שמיקרואורגניזמים יגיעו למוצר החשוף, ויזהמו אותו.

בעבודה עם מוצרים סטריליים ואספטיים, חשיפת המוצר לחיידקים שמקורם בגוף האדם (מועילים ככל שיהיו), מעמידה אותו בסיכון להיווצרות זיהום ומהווה בעיה של ממש בתהליכי הייצור.

bio chem services and support

חברת ביו-כם מספקת שירותי ייעוץ בתחומים שונים לחברות מתעשיות הפארמה, המדיקל, המזון, בריאות דיגיטלית ותוספי התזונה והקוסמטיקה. אנו מייעצים ומלווים את לקוחותינו החל משלב מחקר ופיתוח המוצר, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, בניית תיקי המוצר והתיקים הטכניים, בניית מערכת האיכות, הדרכות והסמכות עובדים, הגשה לרשויות הבריאות ורישום המוצרים, ולידציה ווריפיקציה, התאמת החברה לדרישות והנחיות GxP ואיכות בינלאומיות, פתרון בעיות טכנולוגיות ותהליכיות בייצור, ביצוע ניתוח והערכת סיכונים, ניהול פרויקטים ועוד.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות לחצו כאן או חייגו:

call bio-chem

051-500-1353

להשארת מייל השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם תוך יום עסקים

bio-chem company logo

  לפרטים נוספים


  For further details


  מחקר ופיתוח

  ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

  קרא עוד

  תכנון והנדסה

  תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

  קרא עוד

  ייצור ואריזה

  מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

  קרא עוד

  GXP, איכות וולידציה

  מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

  קרא עוד

  רגולציה ורישום

  יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

  קרא עוד

  תוכנה ומערכות

  יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

  קרא עוד

  ולידציה לחדרים נקיים

  ולידציה לחדרים נקיים הנה חובה אשר מופיעה בדרישות הרגולציה השונות ובמדריכי ה- GMP.

  על החדרים הנקיים לעבור בהצלחה ולידציה מלאה אשר כוללת שלבי הסמכה שונים:

  שלב הולידציה פירוט דוגמאות לבדיקות
  IQ Installation Qualification
  • התקנת החדרים והמערכות התומכות כגון אינטרלוקים, מדים, שעונים, כיולים ומערכות ה- HVAC
  • יאומת כי הדוקומנטציה הנדרשת התקבלה במלואה מהקבלן
  OQ Operational Qualification
  • ביצועי החדרים, מערכות ה-HVAC וההתראות, כאשר החדרים אינם מכילים אנשים ובטרם הכנסת הציוד והמכונות אליהם
  • בדיקות מיקרוביאליות
  PQ Performance Qualification
  • ביצועי החדרים הנקיים, מערכות ה-HVAC והרמות המיקרוביאליות כאשר כל המכשירים והרהיטים הנחוצים ממוקמים בחדר במצב עבודה והעובדים מבצעים פעולות ייצור.
  • בדיקות חלקיקים וניטור מיקרוביאלי שוטף למשך מספר ימים ברציפות אשר יכללו דיגום אוויר לחלקיקים ובדיקת מיקרואורגניזמים באוויר ועל המשטחים

  עבור תהליכי ייצור קריטיים כגון ייצור מוצרים אספטיים, יש לערוך בנוסף לבדיקות ולידציה לחדרים ולמערכות המיזוג גם ולידציה לנוהל הלבוש.

  תפעול חדרים נקיים וכללי התנהגות עובדי ייצור

  כיצד ניתן להקטין את הזיהומים בחדרים נקיים?

  • קירות, רצפות ותקרות של חדרים נקיים יהיו בנויים מחומרים שאינם משירי חלקיקים, ללא חריצים ואשר ניתנים לשטיפה וניקוי בקלות.
  • ציוד שפועל בחדר נקי צריך להיות סניטרי ו- GMP כך שאינו פולט חלקיקים בזמן הפעלתו וכן ניתן לניקוי בקלות, ללא אזורים קשים לגישה וניקוי.
  • רצוי לעשות שימוש מינימלי במשטחים הוריזונטליים שאינם מחוררים על מנת למנוע זרימה טורבולנטית, כך שמזהמים מופנים תוך זרימה למינרית לכיוון תעלות האוויר החוזר ואינם מצטברים בחדר.
  • יש לערוך ניקיון וחיטוי תקופתיים בחדרים הנקיים, תוך שימוש בחומרי ניקיון וחיטוי יעילים וביצוע הפעילות לפי נוהל ניקוי וחיטוי שעבר ולידציה.
  • חשוב לבחור פרטי לבוש מתאימים אשר יגנו על הסביבה מפני העובד. לעיתים יש לשקול שימוש במסכות פנים, משקפיים וכיסוי פנים לפי הצורך.
  • יש לקיים הדרכת GMP לעובדים אשר בין היתר תכלול התייחסות ללבוש, התנהלות והתנהגות נכונים בחדרים נקיים. 
  • יש לבחור את העובדים המתאימים לעבודה בחדרים נקיים, להדריך ולהסמיך את העובדים הרלוונטיים על כל סוגי הפעילויות אותן הם מבצעים כחלק מעבודתם.
  • אין לאפשר כניסה לחדר נקי עם תכשיטים, איפור, שעון וכדומה.
  • תנאי האקלים בחדרים יאפשרו עבודה נוחה למפעיל, וללא הזעה וחוסר נוחות.
  • חיטוי תדיר של הכפפות או החלפתן כאשר קיים חשש שהזדהמו.
  • לעולם אין לחרוג ממס' העובדים המקסימלי בחדר בהתאם למה שאושר כחלק מתהליך הולידציה שלו.
  • אין לאפשר כניסה של עובדים חולים או פצועים אל תוך החדר הנקי.
  • יש לשמור על רמת היגיינה אישית גבוהה.
  • יש להקפיד על תנועה איטית ולא מהירה בחדר הנקי בזמן העבודה.
  • אין להכניס ציוד או מכשור חיצוני לחדרים הנקיים, אלא אם נוקה וחוטא מראש כנדרש.

   לפרטים נוספים


   For further details


   מהן רמות הניקיון של חדרים נקיים בתחומי התרופות והמכשור הרפואי?2021-11-24T20:56:47+00:00

   רמות הניקיון הנפוצות בתעשיות הפארמה והמדיקל יכולות לנוע מ- ISO 8 שזו הרמה הכי פחות נקיה ולהגיע ל- ISO 5  שזו הרמה הנקיה ביותר אך ישנם גם יוצאי דופן לכאן ולכאן וזאת בהתאם לסוג המוצר ורמות הסיכון.

   מהי מערכת איכות בתחום המדיקל?2020-04-20T11:05:14+00:00

   מערכת איכות בתחום המדיקל מיועדת להבטיח את בטיחותו, יעילותו ואיכותו של המוצר הרפואי הצרכן ובמטרה להגן על בריאות הציבור והפציינטים. על מנהל האיכות בחברה לפיתוח ו/או יצור אמ"ר להיות בעל ההשכלה והניסיון המתאימים, תוך הכרות עם הסטנדרטים והרגולציות הספציפיות לאמ"ר.

   למאמר "מערכות הבטחת איכות ו-CAPA"

   מהי ולידציה בתחום במדיקל?2020-04-20T11:05:46+00:00

   ולידציה הנה הוכחה מתועדת, שמעניקה מידה גבוהה של ביטחון שתהליך מערכת, ציוד, תהליך יצור ותוכנה של מכשור רפואי באופן יותקנו, יופעלו ויעבדו באופן תקין, רובוסטי, קונסיסטנטי ויספקו תוצאה שעומדת בספסיפיקציות ודרישות האיכות המוגדרות מראש. מטרת תהליך הולידציה הנה להבטיח כי הציוד הרפואי יעמוד בכל דרישות האיכות, היעילות והבטיחות שהוגדרו עבור המוצר הסופי, הן במצבי worst case וכמו כן בעבור כל שלבי הייצור, תוך הקפדה על תהליך מבוקר ומתועד.

   למאמר "מה זה ולידציה? למה צריך ולידציה? מי מחויב בביצוע ולידציה? מהם סוגי הולידציה?"

   מהו תקן GMP לאמ"ר?2020-07-13T08:43:32+00:00

   תקן תנאי ייצור נאותים (Good Manufacturing Practice) בתעשיית המדיקל נועד על מנת לוודא שהאביזרים והמכשירים הרפואיים (אמ"ר) מיוצרים בהתאם לעקרונות מערכת האיכות. תקן זה, ממזער את הסיכונים המעורבים בתהליך הייצור ואין באפשרות היצרנים לנטרלם במהלך בדיקות המוצר הסופי.תקן GMP מכסה את כל היבטי הייצור החל מחומרי גלם, מתקן הייצור וכלה בהכשרת העובדים ונהלי ניקיון. בישראל, הביקורת והאכיפה של הנהלים נעשית על ידי יחידת הפיקוח של משרד הבריאות. בארה"ב, תקן הGMP נאכף במסגרת נוהל 21CFR parts 800-1299 ובאירופה כחלק מהדירקטיבה 93/42/EEC.

   Eran Yona Bio-Chem Founder and CEO

   מאמר זה נכתב ע"י ערן יונה CEO, מומחה GXP וטכנולוגיות ייצור ובעל למעלה מ- 20 שנות ניסיון רב-תחומי מתעשיות הפארמה והמדיקל.

   אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 15 שנה לחברות ביו-מד בארץ ובעולם.

   לקבלת שירותי ייעוץ מקצועיים ומקיפים בנושאי רישום מכשור רפואי אמ"ר בישראל, פנו אלינו ונשמח להעניק לכם שירות.

   כתובת המייל שלנו: [email protected]

   שיתוף:

   מאמרים אחרונים

   ולידציה למערכות AI

   תחום הבינה המלאכותית הפך לשחקן מרכזי בעולמות הבריאות בכלל ובתחומי הפארמה, המכשור הרפואי והבריאות הדיגיטלית בפרט. המעבר לעולם הדיגיטלי בחברות פארמה ומדיקל מתרחש כל הזמן, ומתקדם כל יום. תחום קרא עוד >>>

   רישום 510-K של תוכנה ומכשור רפואי ב- FDA

   פיתחתם מוצר, טכנולוגיה, מכשור, תוכנה או אפליקציה לשימוש רפואי? ברכותינו! המוצר שלכם יכול לטפל בחולים, לאבחן מחלה, לסייע בקבלת החלטות רפואיות, לעבד מידע רפואי בקלות ולחסוך זמן יקר הן קרא עוד >>>

   מערכות הבטחת איכות ו-CAPA

   חברות המייצרות תרופות ומכשור רפואי כמו גם תוספי תזונה וקוסמטיקה, נדרשות להקים מערכת הבטחת איכות ותנאי ייצור נאותים (GMP) מסודרת ואפקטיבית. אחת ממטרות מערכת האיכות במפעל, הנה מניעת מצבים קרא עוד >>>

   תוכנות ניהול מערכת הבטחת איכות QMS

   זאת עובדה - בעזרת תוכנות ניהול מערכות הבטחת איכות QMS מתקדמות ניתן לחולל מהפכה בשיטות העבודה ולהגדיל את האיכות והביצועים. זה קורה עם מערכת חזקה מבוססת ענן המותאמת לפרויקט קרא עוד >>>

   GMP למפעלי מזון ותוספי תזונה וכיצד ניתן למנוע זיהום מוצרי מזון

   הנתונים מצביעים באופן חד-משמעי כי מס' מקרי הריקול (החזרה מן המדפים) של מוצרים בתעשיית התרופות זניח לעומת מס' המקרים בתעשיות המזון בישראל ובעולם כולו. ככל שסטנדרט ה-GMP ייושם באופן אפקטיבי קרא עוד >>>

   ולידציה לניקיון ומערכות CIP בתעשייה הביו-פרמצבטית

   בשנים האחרונות אנו עדים לחומרי ניקיון וטכנולוגיות ניקיון חדשות ומשופרותוכמו כן לשיטות מדידת מזהמים הן במערכות וציוד הייצור והן במוצר הסופי. ולידציה לתהליכי הניקיון מצריכה התייחסות הן למתקני הייצור, קרא עוד >>>

   קרא עוד

   הצטרפו לרשימת התפוצה

    אודות המחבר:

    Bio-Chem חתומה על מס' רב של הצלחות של חברות להן יעצנו לאורך השנים, מוצרים חדשניים, טכנולוגיות, תכנון מפעלים מצליחים ומעבדות, אשר נבדקו וקבלו אישור לשיווק בעזרתנו. מזה למעלה מעשור, משמש ערן כמרצה בתחומים רבים ונחשב למומחה בתחומו. משנת 2007 ועד היום מנהל ערן את חברת Bio-Chem ואף לוקח חלק פעיל בייעוץ ללקוחות החברה ובהובלתם להשגת האתגרים בהצלחה.

    כותרת