ניתוח נתונים בניסויים קליניים

בית/Articles, general articles, Medical Device, Phama/BioTech articles/ניתוח נתונים בניסויים קליניים

ניתוח נתונים בניסויים קליניים

2020-07-26T08:12:30+00:00יוני 18th, 2020|

מהם נתונים קליניים ומה עושים איתם?

נתונים קליניים הנם פיסות מידע כגון מדדים רפואיים/בריאותיים, תצפיות ונתונים על מצבו הבריאותי של המתנדב/החולה המשתתף כחלק מביצוע ניסוי קליני של תרופה/אמ"ר, המוזנים כקלט למערכת מידע לצרכי ניתוח סטטיסטי ומדעי.

במרבית המקרים, הנתונים הקליניים יאספו במסגרת שאלונים ודוחות, בין אם תוך שימוש בטפסי נייר ובין אם בשאלונים אלקטרוניים וישמרו בבסיס נתונים לשם ניתוחם, אחסונם ואחזורם.

בסוף התהליך, הנתונים ישלחו לחוקר לצורך ניתוח סטטיסטי.

הנתונים הרלוונטיים כחלק מהמחקר הקליני, מתחילים כבר בשלב הפרוטוקול הניסוי הקליני אשר כולל פירוט לגבי הפרוצדורות של הניסוי, אופן מתן התרופה, המינונים השונים, קבוצות המטופלים וכיו"ב.

הנתונים הקליניים שמצטברים במהלך הניסוי הקליני מועברים לבסיס הנתונים של המחקר הקליני ולאחר מכן עוברים אישור ע"י ה- CRA של הניסוי. לאחר מכן, הנתונים נבדקים ומקודדים ע"י מנהל הנתונים (רוב הניסויים הקליניים יהיו ניסוי כפולי סמיות). חשוב לזכור כי ישנם נתונים נוספים הקשורים לניסוי הקליני, אשר אמורים להיות מוזנים כחלק מהניסוי כגון מידע מבסיסי נתונים מקומיים, אינטרנטיים, נתונים ממעבדות, הוראות טלפוניות, מכשור לביש, תמונות, ניתוח קול ועוד.

עם סיום הניסוי הקליני, הנתונים יעברו ניתוח סטטיסטי דקדקני במסגרתו יבחנו בטיחות ויעילות התרופה ו/או הטיפול הרפואי כנגד קבוצות הביקורת ונצפה למצוא מובהקות סטטיסטית בהשוואה לטיפול פלסבו.

ניהול הנתונים הקליניים

נתוני המחקר הקליני אמורים להיות מפורטים, מתועדים, אמינים ואיכותיים, זאת על מנת להסיק את המסקנות הנכונות מהניסוי. לפיכך, על הנתונים הקליניים להיות מנוהלים תוך הקפדה על תאימות עם הוראות פרוטוקול הניסוי הקליני, נהלי העבודה,עקרונות ה-GCP, ודרישות ה- Audit trial  של התוכנה ושעברה ולידציה וכמובן דרישות הרגולציה.

נתונים קליניים חסרים, פגומים, מוטעים, מוטים, שקריים, אשר לא דווחו או פוענחו כנדרש הנם רק חלק מהאתגרים הרבים הקיימים בבסיסם של תהליכי ניתוח וניהול הנתונים הקליניים.

נתונים קליניים אשר דווחו על גבי שאלוני נייר (CRF- Case Report Form), אמורים להיות מוזנים אל תוך מערכת מוחשבת ולכן מהווים גורם סיכון נוסף לאלה שפורטו קודם לכן. לעיתים, יעשה שימוש בשאלונים אלקטרוניים (EDC-Electronic Data Capture) דבר אשר יהפוך את התהליך לאפקטיבי ומהיר יותר ובעלות פחותה, תוך הסתמכות על נתונים הנחשבים כאיכותיים יותר.

שירותי היעוץ שלנו

מהם המאפיינים של שאלון CRF/EDC טוב?

 • ברור וקל להבנה
 • לא ניתן לפרשנות
 • מספיק מפורט אך שלא יכיל מידע לא נחוץ
 • כתוב באופן לוגי והיררכי
 • טופס רב ברירתי/סגור אך שעדיין מאפשר להוסיף טקסט ו/או לבצע תיקונים
 • מכיל פונקציה/תוכנה לאיתור טעויות הקלדה
 • מותאם לפרוטוקול הניסוי הקליני ולדרישות הלקוח
 • מאפשר ביצוע חישובים על נתונים שהוזנו

  לפרטים נוספים


  For further details


  נעילת בסיס הנתונים הקליני

  הנתונים של הניסוי הקליני, הנם הבסיס להחלטה של רשויות הבריאות כגון ה- FDA, האם התרופה שפתותחה תאושר להתקדם לפאזה הקלינית הבאה ו/או לשיווק ולכן יש להם השפעה מכרעת על עתיד המוצר התרופתי, בריאות הציבור והחברה אשר פתחה את המוצר.

  לכל שינוי בנתוני המחקר הקליני יכולה להיות השפעה על החלטה זו וגם על בריאות הציבור.

  לכן, על בסיס הנתונים להנעל כנדרש במטרה למנוע שינויים בנתונים, בין אם נעשו בכוונה תחילה ובין אם לאו. כמובן שרכיב ה- Audit trial אמור לספק לנו יכולת להתחקות אחר פעולות ו/או שינויים שבוצעו, אך זה אינו מספיק.

  נעילת בסיס הנתונים תבוצע לאחר שבוצעו ניטור, בדיקה וסגירת כל השאילתות ולאחר שהחוקר אישר בחתימתו כי בסיס הנתונים מוכן לניתוח.

  מרגע חתימתו וביצוע הנעילה- אין דרך חזרה ולא יהיה ניתן לבצע שינויים. בנוסף, צריך לוודא כי לא בוצעו שינויים בנתונים לאחר ביצוע הנעילה וכי יש תעוד מסודר של כל השינויים שבוצעו.

  דיווח נתוני המחקר הקליני ל- FDA

  הדיווח של תוצאות הניסוי ל- FDA צריך להתבצע בפורמט מוגדר ואחיד, תוך הקפדה על סטנדרטים כגון SDTM, ADAM ובכפוף לדרישות רגולטוריות המופיעות ב-  GCP, ICH, 21CFR part 11, GCDMP, SCDM, CDISC ועוד.

  ניסויים קליניים בעידן ה- Big Data

  תחום הבריאות הדיגיטלית התקדם מאוד בשנים האחרונות ובפרט כתוצאה ממשבר הקורונה.

  היכולת הטכנולוגיות לאחסן ולנתח כמויות אדירות של מידע קיימת ולכן ניתן להשתמש בה על מנת לבצע ניסויים קליניים מקיפים ביותר.

  באמצעות מינוף המידע המולקולרי, הגנומי והקליני הקיים היום, ובשילוב עם מודלים של חיזוי, ניתן לזהות מולקולות וחומרים פוטנציאליים אשר להם סיכויים גבוהים להפוך בעתיד לתרופה בטוחה ויעילה.

  שימוש בטכנולוגיות מכשור לביש או אפליקציות סלולריות, עשוי לאפשר ביצוע של ניסויים קליניים "וירטואליים" כאשר כ- 70% מהנתונים יכולים להאסף "מהבית".

  מחקר ופיתוח

  ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

  קרא עוד

  תכנון והנדסה

  תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

  קרא עוד

  ייצור ואריזה

  מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

  קרא עוד

  GXP, איכות וולידציה

  מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

  קרא עוד

  רגולציה ורישום

  יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

  קרא עוד

  תוכנה ומערכות

  יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

  קרא עוד

  מאמר זה נכתב ע"י ערן יונה CEO, מומחה GXP וטכנולוגיות יצור

  למעלה מ- 20 שנות ניסיון רב-תחומי מתעשיות הפארמה והמדיקל

  אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 13 שנה לחברות ביו-מד.

  לייעוץ בנושא ניתוח נתונים קליניים, פנו אלינו.

  ליצירת קשר לחץ כאן

  072-2337710

  [email protected]

  מאמרים אחרונים

  ניהול ניתוח והערכת סיכונים לאמ"ר ותרופות ISO 13485 14971

  בתחום הרפואי, העוסק בפיתוח וייצור אמ”ר ותרופות (כגון מכשור רפואי, מוצרים רפואיים, תרופה, שילוב של אמ"ר ותרופה, תוכנות ואפליקציות מתחום הבריאות), ניהול הסיכונים הנו חובה רגולטורית. ניתוח וניהול סיכונים [...]

  טיפים לבחירת חומר הניקיון המתאים לניקיון ציוד ייצור תרופות ואמ"ר

  תהליכי ניקיון בתחום הפארמה והמדיקל תהליך הניקיון אותו מפתחים ובו משתמשים בתעשיות הפארמה, המכשור הרפואי, הקוסמטיקה והמזון חייב להיות אפקטיבי ובעל יעילות מוכחת ובד בבד גם  כזה אשר לא [...]

  אבטחת ופרטיות המידע הרפואי בארגונים לפי תקן ISO 27799

  מה כוללת ההסמכה לתקן ISO 27799? התקן לאבטחת מידע ISO 27799 פורסם לראשונה בשנות התשעים של המאה העשרים. מאז ועד היום, התעדכן מספר פעמים. תקן ISO 27799 מגדיר את [...]

   MDR – התקנות החדשות של האיחוד האירופי למכשור רפואי

  MDR – מה זה? MDR – Medical Device Regulation, הינן התקנות החדשות של האיחוד האירופי לתחום המכשור רפואי. כתוצאה ממערכת מבנית בעלת פרשנות לא עקבית של ההוראות במדינות השונות [...]

  פיתוח תרופה ורישום ל-FDA משלב פרה-קליני עד ניסוי קליני, ולידציה ו-GMP

  ה-FDA מחולק לחמש חטיבות מרכזיות הנחלקות  על בסיס סוגי המוצרים הרפואיים/קוסמטיים/מזון השונים אשר מוגשים לרישום ואישור ב-FDA: CDER מרכז למחקר והערכת מוצרים תרופתיים, CBER המרכז למחקר והערכת מוצרים ביולוגיים, [...]

  קרא עוד

  Share This Story, Choose Your Platform!

  מזמינים אותך ליצור קשר

   צור קשר