By |2021-11-13T17:54:39+00:00פברואר 20th, 2017|קטגוריות: Articles, Medical Device, איכות ו-GxP, ולידציה והסמכות, רגולציה ורישום|

הדירקטיבה האירופאית 93/42/EEC (הידועה גם כדירקטיבה של המכשור הרפואי – MDD) עוסקת במכשור רפואי, מוצרים רפואיים וציוד רפואי וכוללת את הדרישות החיוניות שיצרני ויבואני אמ"ר מחויבים לעמוד בהן על מנת לקבל CE MARK ולמכור את האמ"ר באופן חוקי בשוק האירופאי. מכיוון שהדירקטיבה עוסקת בסוגים רבים של אמ"ר, הדרישות הספציפיות תלויות בסיווג המכשיר ולשם איזו מטרה הוא מיועד.

חברות מדיקל המעוניינות לקבל אישור מכירה למוצר רפואי / מכשור רפואי / ציוד רפואי (אמ"ר) נדרשות להוכיח כי קיימת אצלן מערכת איכות יעילה ומתפקדת, נהלים מתאימים, וכן אישור לתקן ISO 13485 המבטיחים כי המוצר הרפואי (אמ"ר) בטוח לשימוש ועומד בדרישות האיכות הרלוונטיות.

כל מכשור רפואי / מוצר רפואי / ציוד רפואי המשווק למדינות האיחוד האירופאי ייבדק וייבחן ע"י גוף אירופאי מוסמך Notified Body, אשר הוסמך ע"י רשויות הבריאות במדינות האיחוד השונות.

המאמר עוסק בתפקידי ה-Notified Body, כיצד מסווג אמ"ר? ומהן דרישות הדירקטיבה האירופאית לשיווק אמ"ר לשוק הרפואי האירופאי?

השפעות הדירקטיבה האירופאית על תעשיית המוצרים הרפואיים (אמ"ר) - Bio Chem

השירותים שלנו

השפעות הדירקטיבה האירופאית על תעשיית המוצרים הרפואיים (אמ"ר) - Bio Chem
השפעות הדירקטיבה האירופאית על תעשיית המוצרים הרפואיים (אמ"ר) - Bio Chem
השפעות הדירקטיבה האירופאית על תעשיית המוצרים הרפואיים (אמ"ר) - Bio Chem
השפעות הדירקטיבה האירופאית על תעשיית המוצרים הרפואיים (אמ"ר) - Bio Chem
השפעות הדירקטיבה האירופאית על תעשיית המוצרים הרפואיים (אמ"ר) - Bio Chem
השפעות הדירקטיבה האירופאית על תעשיית המוצרים הרפואיים (אמ"ר) - Bio Chem

מהי הדירקטיבה האירופאית עבור אמ"ר?

הדירקטיבה האירופאית 93/42/EEC עוסקת במכשור רפואי, מוצרים רפואיים וציוד רפואי והיא החשובה ביותר מבין שלוש הדירקטיבות של האיחוד הארופאי המגדירות מהן הדרישות הרגולטוריות בעבור מוצרים רפואיים ומכשור רפואי (אמ"ר). שתי הדירקטיבות האחרות עוסקות בשתלים אקטיביים (דוגמת קוצב לב) ובציוד מעבדה לצרכי דיאגנוסטיקה.

CE Mark הינו סימון על גבי מוצר המאשר את התאמתו לרגולציה ולדירקטיבות החלות עליו במדינות האיחוד האירופי. מוצר רפואי רשאי לשאת את סימן CE רק לאחר שהוכח כי עמד בכל דרישות הדירקטיבה.

כל מכשור רפואי / מוצר רפואי / ציוד רפואי המשווק למדינות האיחוד האירופאי יבדק ויבחן ע"י גוף אירופאי מוסמך Notified Body, אשר הוסמך ע"י רשויות הבריאות במדינות האיחוד השונות.

כאשר הגוף המוסמך (Notified Body) מעורב בבדיקת התאמה של האמ"ר, תפקידו לוודא האם המוצר הרפואי תואם את הדרישות הרגולטוריות. לפיכך, בהסתמך על הדירקטיבה, תחומי האחריות של הגוף המוסמך (Notified Body) כוללים:

 • אישור המוצר/האביזר הרפואי (אמ"ר).
 • אישור על איכות ובקרת ייצור במפעלים העוסקים בייצור ו/או הרכבת האמ"ר.
 • קביעת סיווג האמ"ר על סמך סוג הבדיקה.

סיווג אמ"ר (אבזור ומכשור רפואי) עפ"י הדירקטיבה האירופאית

נהוג לסווג מוצרים רפואיים לקטגוריות class I, class IIa, class IIb, class III על סמך דרגת הסיכון למשתמשים במוצר (כאשר class I-היא דרגת הסיכון הנמוכה ביותר) ובהתאם לחלוקה זו מוגדר המסלול הרגולטורי שעל המוצר לעבור.

ישנם 18 חוקים לסיווג מוצרים רפואיים; חוקים 1-12 מסווגים מוצרים בהתאם לקריטריונים כלליים (פולשני/לא פולשני וכו') משך פרק הזמן במגע ישיר עם המוצר (שימוש ארעי-פחות משעה, שימוש לטווח קצר-30 ימים או פחות, שימוש לטווח ארוך-יותר מ-30 יום), מגע עם רקמות וההבחנה בין מכשירים פעילים בעלי תלות באנרגיה חשמלית או כל מקור כוח חיצוני אחר ללא פעילים הממירים אנרגיה ישירות מהגוף או מכוח הכבידה. חוקים מס' 13-18 הנם חוקים מיוחדים.

מוצרים לא פולשניים או פולשניים ברמה נמוכה לדוגמא תוכנה רפואית, מוצרים המותאמים לחלל הפה/האף/תעלת האוזן יסווגו כמוצרים בדרגת סיכון נמוכה לעומת מוצרים פולשניים הבאים במגע עם מערכת העצבית המרכזית, הלב ומערכת הדם המרכזית יסווגו כמוצרים בדרגת סיכון גבוהה.

מחקר ופיתוח

ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

קרא עוד

תכנון והנדסה

תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

קרא עוד

ייצור ואריזה

מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

קרא עוד

GXP, איכות וולידציה

מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

קרא עוד

רגולציה ורישום

יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

קרא עוד

תוכנה ומערכות

יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

קרא עוד

כללי סיווג אמ"ר עפ"י הדירקטיבה האירופאית

 • יישום כללי הסיווג של האמ"ר יהיה כפוף לייעוד של המכשור רפואי / מוצר רפואי / ציוד רפואי.
 • במידה והמכשיר הרפואי מתוכנן להשתלב ביחד עם מכשיר רפואי אחר, כללי הסיווג יחולו בנפרד על כל אחד מהמכשירים. כמו כן, אביזרים המצורפים למכשיר הרפואי יסווגו בפני עצמם.
 • במידה ובמכשיר הרפואי מותקנת תוכנה, או שהתוכנה משפיעה על השימוש במכשיר, סיווג התוכנה יהיה אוטומטית אותו הסיווג כמו זה של המכשיר הרפואי.
 • במידה והמכשיר הרפואי אינו מיועד לשימוש באיבר ספציפי או בעיקר לאיזור מסויים בגוף, על המכשיר להיות מסווג בדרגת סיכון הגבוהה ביותר.
 • במידה ומספר כללים חלים על אותו מכשיר, בהתבסס על אופן הפעולה של המכשיר הרפואי כפי שצוין ע"י היצרן, יחולו הכללים המחמירים וכתוצאה מכך סיווג המכשיר יהיה גבוה יותר.

הדירקטיבה האירופאית ותקן ISO 13485 לאמ"ר

חברות המעוניינות לקבל אישור מכירה למוצר רפואי / מכשור רפואי / ציוד רפואי (אמ"ר) נדרשות להוכיח כי קיימת אצלן מערכת איכות יעילה ומתפקדת, נהלים מתאימים, וכן אישור לתקן המבטיחים כי המוצר הרפואי (אמ"ר) בטוח לשימוש ISO13485 ועומד בדרישות האיכות הרלוונטיות (למאמר נוסף בנושא קבלת אישור תקן ISO 13485 לאמ"ר)

דרישות הדירקטיבה האירופאית לשיווק אמ"ר לשוק הרפואי האירופאי

אחד מהקשיים העיקריים העומד בפני מפתחי ויצרני אמ"ר הנו רישום ואישור האמ"ר ברשויות הבריאות. מכירת מוצר רפואי באיחוד האירופאי, ללא רישום ואישור מוקדמים, מהווים עבירה על החוק ועלולים להוביל להתערבות של הרשויות לצורך הפסקת מכירת המוצר בתחומן, ואף למניעת שיווקו העתידי.

בדיקת התאמת האמ"ר לדרישות הרגולטוריות כוללת מספר שלבים:

 • איתור הדירקטיבה והתקנים הרלוונטיים החלים על המכשור הרפואי.
 • הכנת תיק טכני למוצר הרפואי לפי דרישת הדירקטיבה.
 • הכנת מדריך למשתמש באמ"ר אשר יכלול את כל ההוראות והאזהרות החלות על המכשור הרפואי.
 • יצירת קשר עם מעבדה מוסמכת לבדיקת המוצר הרפואי בהתאם לדרישות הרגולציה.
 • שליחת דגמים של המוצר הרפואי למעבדה ביחד עם כל המסמכים הנדרשים.
 • קבלת אישור כי האמ"ר עמד בהצךחה בכל המבחנים והבדיקות הנדרשות

תהליך האישור של האמ"ר עלול להיות תהליך ממושך ויקר, באם יבוצע ע"י גורמים לא מקצועיים. רצוי להערך לשלבי הרישום כבר בשלב הפיתוח של המוצר הרפואי ולאסוף את המסמכים אשר יהיה צורך לעבוד עמם בשלבי ההגשה. מומלץ להיעזר בייעוץ מקצועי על מנת לצלוח את תהליך קבלת האישור בזמן ובעלות הגיונית.

חברת ביו-כם מספקת שירותי ייעוץ להגשות ורישום אמ"ר בארץ ובעולם ומתמחה ביישום דרישות הדירקטיבה הארופאית ותקן ISO 13485.

מאמר זה נכתב ע"י ערן יונה CEO, מומחה GXP וטכנולוגיות יצור

למעלה מ- 20 שנות ניסיון רב-תחומי מתעשיות הפארמה והמדיקל

אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 13 שנה לחברות ביו-מד.

לייעוץ בנושא מכשור רפואי, פנו אלינו.

ליצירת קשר לחץ כאן

051-5001353

[email protected]

  לפרטים נוספים


  For further details


  מאמרים אחרונים

  ולידציה למערכות AI

  תחום הבינה המלאכותית הפך לשחקן מרכזי בעולמות הבריאות בכלל ובתחומי הפארמה, המכשור הרפואי והבריאות הדיגיטלית בפרט. המעבר לעולם הדיגיטלי בחברות פארמה ומדיקל מתרחש כל הזמן, ומתקדם כל יום. תחום קרא עוד >>>

  רישום 510-K של תוכנה ומכשור רפואי ב- FDA

  פיתחתם מוצר, טכנולוגיה, מכשור, תוכנה או אפליקציה לשימוש רפואי? ברכותינו! המוצר שלכם יכול לטפל בחולים, לאבחן מחלה, לסייע בקבלת החלטות רפואיות, לעבד מידע רפואי בקלות ולחסוך זמן יקר הן קרא עוד >>>

  מערכות הבטחת איכות ו-CAPA

  חברות המייצרות תרופות ומכשור רפואי כמו גם תוספי תזונה וקוסמטיקה, נדרשות להקים מערכת הבטחת איכות ותנאי ייצור נאותים (GMP) מסודרת ואפקטיבית. אחת ממטרות מערכת האיכות במפעל, הנה מניעת מצבים קרא עוד >>>

  תוכנות ניהול מערכת הבטחת איכות QMS

  זאת עובדה - בעזרת תוכנות ניהול מערכות הבטחת איכות QMS מתקדמות ניתן לחולל מהפכה בשיטות העבודה ולהגדיל את האיכות והביצועים. זה קורה עם מערכת חזקה מבוססת ענן המותאמת לפרויקט קרא עוד >>>

  GMP למפעלי מזון ותוספי תזונה וכיצד ניתן למנוע זיהום מוצרי מזון

  הנתונים מצביעים באופן חד-משמעי כי מס' מקרי הריקול (החזרה מן המדפים) של מוצרים בתעשיית התרופות זניח לעומת מס' המקרים בתעשיות המזון בישראל ובעולם כולו. ככל שסטנדרט ה-GMP ייושם באופן אפקטיבי קרא עוד >>>

  ולידציה לניקיון ומערכות CIP בתעשייה הביו-פרמצבטית

  בשנים האחרונות אנו עדים לחומרי ניקיון וטכנולוגיות ניקיון חדשות ומשופרותוכמו כן לשיטות מדידת מזהמים הן במערכות וציוד הייצור והן במוצר הסופי. ולידציה לתהליכי הניקיון מצריכה התייחסות הן למתקני הייצור, קרא עוד >>>

  קרא עוד

  Share This Story, Choose Your Platform!

  הצטרפו לרשימת התפוצה

   אודות המחבר:

   Bio-Chem חתומה על מס' רב של הצלחות של חברות להן יעצנו לאורך השנים, מוצרים חדשניים, טכנולוגיות, תכנון מפעלים מצליחים ומעבדות, אשר נבדקו וקבלו אישור לשיווק בעזרתנו. מזה למעלה מעשור, משמש ערן כמרצה בתחומים רבים ונחשב למומחה בתחומו. משנת 2007 ועד היום מנהל ערן את חברת Bio-Chem ואף לוקח חלק פעיל בייעוץ ללקוחות החברה ובהובלתם להשגת האתגרים בהצלחה.

   כותרת