תקן ISO 13485 בתעשיית המדיקל

2020-08-11T12:19:48+00:00פברואר 15th, 2017|

ISO 13485 הנו תקן בינלאומי המגדיר מהן הדרישות למערכת ניהול איכות בעבור יצרני ציוד רפואי. תקן זה מכסה למעשה את כל היבטי הבטחת האיכות בתעשייה זו ולאורך כל שלבי פעילות הארגון. התקן נקבע על ידי הארגון הבינלאומי לתקינה ISO (International Organization for Standardization) ונבחן מחדש ומעודכן אחת לכמה שנים. העדכון האחרון לתקן ISO 13485 יצא בשנת 2016.

תקן ISO 13485 מיועד לחברות בתחום המכשור הרפואי/אמ"ר/מדיקל העוסקות בעיצוב, פיתוח, ייצור, התקנה, תחזוקת מכשור רפואי ושירותים נלווים. כמו כן, תקן זה יכול לשמש ספקים המספקים מוצר, חלקי מוצר או שירותי ייעוץ בניהול מערכת איכות לחברות העוסקות בפיתוח וייצור מכשור רפואי (אמ"ר).

המאמר עוסק בעקרונות מערכת ניהול איכות יעילה לפי תקן ISO 13485, כיצד מיישמים את תקן ISO 13485 בחברה? והאם הסמכה לתקן ISO 13485 הנה הכרחית.

השירותים שלנו

מה זה תקן ISO 13485 לאמ"ר?

ISO 13485 הנו תקן בינלאומי לניהול מערכת איכות המותאם במיוחד לארגונים בתעשייה הרפואית. התקן כולל דרישות רגולטוריות עבור תהליך הפיתוח, הייצור ועד שיווק המוצר/ מכשור/ציוד רפואי.

ארגונים רבים בתעשיית הציוד והמכשור הרפואי נדרשים לפעול ולתעד את תהליכי כל ניהול האיכות והבטיחות שלהם וזאת לכל אורך מחזור החיים של המוצר, כולל שירות ואספקה. בנוסף על חברות העוסקות בפיתוח וייצור אמ"ר לעמוד במבדקי איכות ובביקורות מצד גופים רגולטוריים שונים כגון FDA/CE/ISO/Eu.

כחלק מהנחיות הגשת בקשת רישום לייצור מוצר ל- CE/FDA, החברה תדרש להציג אישורי ISO13485  בתוקף, רלוונטים בעבור אתרי הייצור וספקי המשנה.

במהלך שנת 2016 עודכנה הרוויזיה האירופאית לתקן ISO 13485:2016. הגרסה החדשה לתקן ISO 13485 שמה דגש על ניהול סיכונים, הוסיפה עדכונים טכנולוגיים ורגולטוריים עבור החברות בכל הקשור לשרשרת האספקה (למאמר נוסף בנושא ניהול סיכונים והערכת סיכונים באמ"ר).

קבלת הסמכה לתקן ISO13485 מעידה על עמידה בדרישות מערכות האיכות לפי הדירקטיבה האירופאית (93/42/EEC) למאמר נוסף בנושא הדירקטיבה האירופאית.

מהו ציוד רפואי/מכשור רפואי/אמ"ר (Medical Device)?

מכשור רפואי או אמ"ר הנו כל מכשיר, מוצר, מנגנון, מכונה, שתל, מתקן כיול, תוכנה רפואית, אפליקציה סלולרית רפואית, חומר או אביזר המיועד לאבחון, מניעה וטיפול של מחלות או מצבים רפואיים אחרים בבני אדם או בבע”ח (למאמר נוסף בנושא אפליקציה ותוכנה רפואית).

מחקר ופיתוח

ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

קרא עוד

תכנון והנדסה

תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

קרא עוד

ייצור ואריזה

מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

קרא עוד

GXP, איכות וולידציה

מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

קרא עוד

רגולציה ורישום

יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

קרא עוד

תוכנה ומערכות

יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

קרא עוד

למי מיועד תקן ISO 13485?

תקן ISO 13485 חברות בתחום המדיקל העוסקות בעיצוב, פיתוח, ייצור, התקנה, תחזוקת מכשור רפואי ושירותים נלווים.

כמו כן, תקן זה יכול לשמש ספקים המספקים מוצר, חלקי מוצר או שירותי ייעוץ בניהול מערכת איכות לחברות העוסקות בפיתוח וייצור מכשור רפואי (אמ"ר).

מהם עקרונות מערכת ניהול איכות יעילה לפי תקן ISO 13485?

 • מערכת ניהול איכות– בנייה והטמעה של מערכת איכות, תחזוקה של המערכת ובחינת היעילות והאפקטיביות של התהליכים השונים בארגון, הקשורים במישרין או בעקיפין לאיכות המוצר או תהליכי הפיתוח והייצור
 • אחריות הנהלה– בניית מערכות אפקטיביות לתקשורת והעברת מידע בארגון במטרה להשיג את מטרות הארגון ולעמוד בדרישות הלקוח, באיכות ובטיחות המוצר הרפואי המסופק לרופאים או לפציינטים, הנחלת חשיבות מדיניות האיכות בקרב כל עובדי הארגון, מתן גיבוי למנהלי האיכות בביצוע תפקידם, ביצוע סקרי הנהלה והקצאת המשאבים הנדרשים להשגת המטרות.
 • ניהול משאבים– ביצוע הדרכות ובחינת האפקטיביות שלהן, הקפדה על סביבת עבודה מבוקרת הכוללת מבנים, תשתית, מערכות בקרה, ציוד יצור, ניקיון, לבוש ועוד.
 • בחינת המוצר הסופי– איפיון בדיקות בתהליך, בדיקות מוצר סופי, שימוש במכשירי מדידה, ביצוע ולידציה לציוד רפואי/תוכנה רפואית, וורפיקציה לציוד רפואי/תוכנה רפואית בהתאם לפרוטוקול,הערכת סיכונים, בחירה והסמכת ספקי משנה (למאמר נוסף בנושא מה זה ולידציה) (למאמר נוסף בנושא וריפיקציה וולידציה לתוכנה רפואית).
 • איסוף וניתוח של מדדים ויעדים לשיפור– ביצוע מבדקי איכות פנימיים, טיפול בחריגות ואי-התאמות, פעולות מונעות/מתקנות (CAPA), ביצוע סקירת איכות שנתית למוצרים ומערכות קריטיות ועוד.

כיצד מיישמים את תקן ISO 13485 בחברה?

על מנת ליישם סטנדרט ISO 13485 בצורה מיטבית יש להבין ולמפות תחילה את כלל תהליכי העבודה המבוצעים בארגון וכן נקודות הבקרה המבוצעות תוך כדי התהליך, משלב פיתוח המוצר, דרך הייצור ועד אספקת המוצר הרפואי ללקוח. בהתבסס על מיפוי זה, יש לאתר את הסיכונים ולבצע סקר סיכונים.

בתום שלב יש לכתוב מסמכי מדיניות, נהלים, פרוטוקולי וריפיקציה וולידציה בהתאם לדרישות התקן.

את הנהלים יש להטמיע בחברה באמצעות הדרכה ותיעוד. על מנת לוודא שהטמעת הנהלים יעילה יש לבצע מבחנים למודרכים כמו גם מעקב אחר עבודתם השוטפת גם במסגרת מבדק איכות פנימי.

יש להתנהל בשקיפות תוך שיתוף הנהלת הארגון בנושאי איכות. יש להציג את נתוני האיכות בפני כל עובדי הארגון במטרה לקבל החלטות ולהגדיר מטרות ופעילויות לשיפור המסתמכות על עובדות ונתונים מהשטח.

על מנת לקבל הסמכת ISO 13485 סוקר חיצוני מגיע לארגון לבחון את תקינות התהליכים ולוודא התאמה לדרישות התקן.

התיעוד הנדרש לפי התקן כולל מדריך איכות המתאים לדרישות התקן, סקר הנהלה, מבדק פנימי וביצוע מבדק להערכת עמידה בדרישות.

בתום התהליך, הארגון מוסמך ל-ISO 13485. מדי שנה מבוצעים בארגון מבדקים על מנת לבקר את תהליכי האיכות והבטיחות, ניהול הסיכונים והיכולת לאסוף, לנתח מדדים להצב יעדים לשיפור ולהשיגם.

הסמכה לתקן ISO 13485

בדומה לתקני ISO אחרים, הסמכה לתקן ISO13485 יכולה להיות גם וולונטרית ולבטח תאפשר לחברות וארגונים מתחום המדיקל והאמ"ר להפיק תועלת רבה מיישום התקן, גם מבלי לעבור הסמכה פורמלית.

חברת ביו-כם מספקת שירותי ייעוץ עבור תקן ISO13485 ומתמחה ביישום הדרישות באופן מסודר ויעיל.

מאמר זה נכתב ע"י ערן יונה CEO, מומחה GXP וטכנולוגיות יצור

למעלה מ- 20 שנות ניסיון רב-תחומי מתעשיות הפארמה והמדיקל

אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 13 שנה לחברות ביו-מד.

לייעוץ בנושא הסמכת מעבדות, פנו אלינו.

ליצירת קשר לחץ כאן

072-2337710

info@bio-chem.co.il

  לפרטים נוספים


  For further details


  מאמרים אחרונים

  ולידציה לתוכנות אוטומציה בייצור

  מהפכת המדע בארגוני הטכנולוגיה הרפואית והביו-פארמה דיגיטליזציה, אחסון וניתוח של נתוני Big Data, למידת מכונה (ML) ובינה מלאכותית (AI) עד לפני זמן לא רב היו מונחים זרים לעולם הביו-מד [...]

  ולידציה למערכות ERP פריוריטי ו- SAP בחברות פארמה ומדיקל

  מהי ולידציה למערכות ERP פריוריטי? מערכת ERP היא מערכת ממוחשבת לתכנון משאבי הארגון והיא נמצאת בשימוש כמעט בכל העסקים והארגונים הבינוניים והגדולים בעולם, אך גם בשימוש של חברות קטנות [...]

  חשיבות ה- Data integrity בחברות תרופות

  חשיבות ה- Data integrity בחברות תרופות אמינות ושלמות הנתונים, או במונח הלועזי Data integrity מאפשרת הן לחברה והן לגופי הרגולציה אשר מבצעים ביקורות איכות ו-GMP תקופתיות, להבין שהנתונים שנוצרו [...]

  6 העקרונות החשובים ביותר בסטריליזציה באוטוקלב

  6 העקרונות החשובים ביותר בסטרליזציה באוטוקלב אמנם, מכשירי האוטוקלב התעשייתים ומערכות ה- SIP נחשבים מאוד בטוחים ומבוקרים, אך התנהלות לא נכונה או חוסר הבנה של העקרונות המרכזיים בעיקור באמצעות [...]

  השימוש במערכות רובוטיות לניתוחים

  השימוש במערכות רובוטיות לניתוחים מהו תקן ISO 27799? 27799 ISO הינו תקן לאבטחת מערכות מידע רפואי בתחום הבריאות. תקן 27799 ISO מהווה מסמך הרחבה בינלאומי, אשר בא להוסיף על [...]

  פיתוח מכשור רפואי

  פיתוח מכשור רפואי (אמ״ר) אמ"ר (אביזרים ומכשירים רפואיים) מוגדר כמכשיר, מוצר, מנגנון, מכונה, שתל, מתקן כיול, תוכנה רפואית, אפליקציה סלולרית רפואית, חומר או כל אביזר המיועד לאבחון, מניעה וטיפול [...]

  קרא עוד

  Share This Story, Choose Your Platform!

  מזמינים אותך ליצור קשר

   צור קשר