טרנדים בתכנון מעבדות

2020-08-11T10:05:58+00:00אפריל 12, 2020|Articles|

בשנים האחרונות אנו עדים לסוגים שונים, חדשים ומשופרים של מעבדות לצרכי מחקר ואנליזה, אשר יוצרים סביבה שעונה על הצרכים הנוכחיים של החוקרים והעובדים וכמו כן לצרכים עתידיים ודרישות החוק והבטיחות המחמירות.

שיקולים מרכזיים בתכנון מעבדות

בתכנון מעבדות חדשות, קיימים מספר נושאים מרכזיים וצרכים אשר יש לקחת בחשבון על מנת לתכנן את מודל המעבדה אשר יתאם את הצרכים ויאפשר עבודה יעילה, אפקטיבית, בטוחה ונעימה לעובדים. להלן חלק מהשיקולים בהם יש להתחשב בתכנון מעבדות חדשות:

 • יצירת "אזורים חברתיים" בחלל המעבדה, אשר מאפשרים אינטראקציה בין החוקרים/האנליסטים, מטפחים ומעודדים מחקר מבוסס עבודת צוות.
 • השגת איזון ראוי בין מעבדות "פתוחות" ו"סגורות"
 • גמישות מקסימאלית על מנת לאפשר ביצוע שינויים מבניים ותפעוליים במינימום משאבים כספיים וזמן.
 • תכנון אשר ישלב אוריינטציה טכנולוגית כולל חיבור למערכות תקשורת אלקטרוניות ברחבי הבניין או החברה.
 • תכנון אשר יתחשב בנושאי קיימות סביבתית ואיכות הסביבה.
 • התחשבות בהתרחבות אופציונאלית עתידית ל- "פארק מדעי" אשר מאפשר שיתופי פעולה מדעיים, שיתוף משאבים וקבלת סיוע ותמיכה מגופים ממשלתיים, תעשייתיים או אקדמאיים.

"אזורים חברתיים" במעבדות מחקרים מבוססי צוות

שיתוף מידע הנו אחד המאפיינים הבולטים ביותר של העשור האחרון. המדע המודרני מאופיין בלא מעט פעילות של "סיעור מוחות", דיונים והתייעצויות בין עמיתי מחקר. המדענים הפרודוקטיביים והמצליחים ביותר ידועים ככאלה אשר מלבד היכרותם עם החומר המדעי, יודעים גם להשתמש בידע של עמיתים וקולגות שלהם ולאמץ שיטות מחקר וכלים חדשים במהירות האפשרית. לפיכך, המדע פועל בצורה הטובה ביותר כאשר הוא מתנהל ממבנים ומעבדות אשר תוכננו ברמה הארכיטקטונית ככאלה המאפשרים נגישות וחללים משותפים תוך עידוד יצירת אינטראקציה מובנית ולא רשמית, שימוש גמיש בחלל ושיתוף משאבים.

השירותים שלנו

מקומות מפגש במעבדות

חלק מתכנון סביבת עבודה חברתית/מקצועית ייעודית שכזאת במעבדה הנו להקצות חללים לפעילות זו אשר מלבד ששטחם יתאם את ייעודם, עליהם להיות ממוקמים נכון בכדי לאפשר להם להיות נגישים ונוחים לשהייה עבור כל המעבדות אשר ממוקמות בסביבתם ואף להיות מרוהטים ומצוידים כנדרש על מנת "למשוך" אליהם את החוקרים והלבורנטים. חללים אלה יכללו חדרי הפסקות, חדרי ישיבות, פינות קפה, ספריות, מחסנים, פינות עישון, מכונות צילום/ציוד משרדי/אדמיניסטרציה-  שבהם אנשים יכולים להתאסף מחוץ למעבדות שלהם כדי לדבר אחד עם השני. אפילו מדרגות (מדרגות אש/מילוט) יכולות לספק הזדמנויות לאנשים לפגוש אחד את השני ולהחליף רעיונות. מתכנני מעבדות חייבים לחפש היטב את הזדמנויות לשימושים מסוג זה במרחבים ציבוריים, תוך חשיבה וניצול אופטימאלי של כל מטר רבוע של הבניין.

מעבדות מבוססות צוות

מעבדות מאופיינות בצרכים משתנים. הסופה או גריעה של מכשור וציוד, התרחבות או הקטנה במס' אנשי הצוות, כניסה של מיזמים/פעילויות חדשות וכדומה. לפיכך, למעבדות צריך להיות "casework" ואספקות זמינות על מנת לאפשר גמישות תכנונית לפי צורך, אשר תאפשר לבצע שינויים או לחילופין שימוש במערכות וריהוט אשר יכול לאפשר לאנשי הצוות להזיזם ולשנות את חלל העבודה בקלות.

מתכנני מעבדה יכולים לתמוך במחקר שיתופי באמצעות:

 • יצירת מערכות הנדסיות גמישות ו- case work המעודדים את צוותי המחקר לשנות את החללים שלהם כדי לענות על צרכיהם המשתנים
 • תכנון משרדים ואזורי תיעוד/עמדות מחשב במקומות בהם אנשים יכולים לעבוד בצוותים ולפתח אינטראקציה.
 • יצירה של "מרכזי מחקר" המיועדים לעבודת צוות, שיתוף תוצאות, דיונים וסיעור מוחות
 • יצירת כל המרחב הנדרש בעבור חברי הצוות לפעול כראוי ובנוחות אחד ליד השני
 • מזעור או ביטול אזורים המזוהים עם מחלקה מסוימת
 • הקפדה על מערכות אוורור מוגדרות ונפרדות אשר תשמרנה גם לאחר ביצוע שינויים
 • השטח הפנימי יהיה מאופיין עם דלתות\קירות מזכוכית שיאפשרו לאנשי הצוות לראות אחד את השני גם למטרות למידה וגם להגברת בטיחות העובדים.

מאמר זה נכתב ע"י ערן יונה CEO, מומחה GXP וטכנולוגיות יצור

למעלה מ- 20 שנות ניסיון רב-תחומי מתעשיות הפארמה והמדיקל

אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 13 שנה לחברות ביו-מד.

לייעוץ בנושא תכנון מעבדות, פנו אלינו.

ליצירת קשר לחץ כאן

072-2337710

[email protected]

  לפרטים נוספים


  For further details


  מחקר ופיתוח

  ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

  קרא עוד

  תכנון והנדסה

  תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

  קרא עוד

  ייצור ואריזה

  מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

  קרא עוד

  GXP, איכות וולידציה

  מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

  קרא עוד

  רגולציה ורישום

  יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

  קרא עוד

  תוכנה ומערכות

  יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

  קרא עוד

  מאמרים אחרונים

  עדכוני GMP של ארגון הבריאות העולמי

  לפני עדכוני GMP של ארגון הבריאות העולמי נסביר בקצרה את המושג: GMP – Good Manufacturing Practice  ובתרגום לעברית - תנאי יצור נאותים, מהווה חלק משמעותי מפרקטיקות העבודה היומיומית בכל [...]

  ולידציה לתוכנות אוטומציה בייצור

  מהפכת המדע בארגוני הטכנולוגיה הרפואית והביו-פארמה דיגיטליזציה, אחסון וניתוח של נתוני Big Data, למידת מכונה (ML) ובינה מלאכותית (AI) עד לפני זמן לא רב היו מונחים זרים לעולם הביו-מד [...]

  ולידציה למערכות ERP פריוריטי ו- SAP בחברות פארמה ומדיקל

  מהי ולידציה למערכות ERP פריוריטי? מערכת ERP היא מערכת ממוחשבת לתכנון משאבי הארגון והיא נמצאת בשימוש כמעט בכל העסקים והארגונים הבינוניים והגדולים בעולם, אך גם בשימוש של חברות קטנות [...]

  חשיבות ה- Data integrity בחברות תרופות

  חשיבות ה- Data integrity בחברות תרופות אמינות ושלמות הנתונים, או במונח הלועזי Data integrity מאפשרת הן לחברה והן לגופי הרגולציה אשר מבצעים ביקורות איכות ו-GMP תקופתיות, להבין שהנתונים שנוצרו [...]

  6 העקרונות החשובים ביותר בסטריליזציה באוטוקלב

  6 העקרונות החשובים ביותר בסטרליזציה באוטוקלב אמנם, מכשירי האוטוקלב התעשייתים ומערכות ה- SIP נחשבים מאוד בטוחים ומבוקרים, אך התנהלות לא נכונה או חוסר הבנה של העקרונות המרכזיים בעיקור באמצעות [...]

  השימוש במערכות רובוטיות לניתוחים

  השימוש במערכות רובוטיות לניתוחים מהו תקן ISO 27799? 27799 ISO הינו תקן לאבטחת מערכות מידע רפואי בתחום הבריאות. תקן 27799 ISO מהווה מסמך הרחבה בינלאומי, אשר בא להוסיף על [...]

  קרא עוד

  Share This Story, Choose Your Platform!

  מזמינים אותך ליצור קשר

   צור קשר