By |2022-01-20T14:59:49+00:00יולי 1st, 2019|קטגוריות: Articles|

עקרון פארטו בתעשיות מדעי החיים, הידוע גם בשם "כלל 80-20", גורס כי בתופעות רבות בחיים, 80% מהפעילות מקורה ב-20% מהגורמים הפעילים. שימוש בכלל פארטו, מאפשר להפריד את העקר (20% מכלל הגורמים) מהטפל (80% מכלל הגורמים).

חוק פארטו איננו מתיימר להיות מדע מדויק, אלא כלל אצבע. בנוסף, חוק פארטו אינו מתחלק בהכרח לפי 80-20 אלא אותו העקרון יכול להתקיים גם 70-30 או 90-10.

_עקרון פארטו בעבודה בתעשיות מדעי החיים

שירותי היעוץ שלנו בתחום הפארמה והביוטק

עקרון פארטו בעבודה בתעשיות מדעי החיים - Bio Chem
עקרון פארטו בעבודה בתעשיות מדעי החיים - Bio Chem
עקרון פארטו בעבודה בתעשיות מדעי החיים - Bio Chem
עקרון פארטו בעבודה בתעשיות מדעי החיים - Bio Chem
עקרון פארטו בעבודה בתעשיות מדעי החיים - Bio Chem
עקרון פארטו בעבודה בתעשיות מדעי החיים - Bio Chem

מה זה חוק פארטו?

וילפרדו פארטו, כלכלן וסוציולוג איטלקי (1848-1932) עסק בחקר התפלגותה של ההכנסה בקרב האוכלוסיה ובחקר קבלתן של החלטות ע"י יחידים.

עיקר פרסומו של פארטו מוכר כ- "חוק פארטו", במסגרתו, פארטו הבחין כי 20% מאוכלוסיית איטליה היא בעלת 80% מהרכוש. יחס זה התגלה גם במקרים רבים אחרים.

קיימות שתי הנחות סמויות אך מרכזיות שאותן מניחים בכלל פארטו:

 • שלמות– שהפרט יודע לדרג שתי אלטרנטיבות
 • טרנזיטיביות– אם הפרט מעדיף א' על ב' ו-ב' על ג' אזי הוא גם מעדיף את א' על ג'.

דוגמה ליישום עקרון פארטו בתחום שימור הלקוחות

בשימור לקוחות מוקדש את רוב רובו של המאמץ לשימור 20% הלקוחות הגדולים ביותר. הצלחה במאמץ זה פירושו שימור של 80% מההכנסות.

דוגמא ליישום עקרון פארטו בתחום מדעי החיים

בתהליכי סקירת ואיתור גנים החשודים בגנים הקשורים למחלות, יחידת הביו-אינפורמטיקה תכוון לקבוצת גנים קטנה יחסית מהקבוצה הגדולה יותר אשר בה נצפה שינוי אצל בעלי חיים חולים ביחס לבריאים וההתמקדות בפיתוח התרופה יהיה על קבוצת גנים מצומצמת זו ולא כל כלל הגנים בהם נצפה שינוי.

יעילות פארטו

יעילות פארטו היא מרכיב מרכזי בתורת המשחקים, עם יישומים נרחבים בכלכלה, הנדסה וסוציולוגיה.

דוגמאות למצבים יעילים ובלתי יעילים לפי תאוריית פארטו:

 • מצב יעיל פארטו – מצב יעיל פארטו הוא חלוקה מוסכמת. אם שני פרטים מעוניינים לאכול תפוח אחד, כל חלוקה של התפוח ביניהם (כולל אכילת התפוח בשלמותו ע"י אחד מהם) תחשב יעילה, שכן אופן החלוקה יכולה להועיל לאחד אך תפגע בשני, במילים אחרות, כל עוד התפוח נאכל בשלמותו המצב יעיל פארטו.
 • מצב בלתי יעיל פארטו – חלוקת התפוח כך שחלק ממנו נותר בצד, ואינו מחולק לאף אחד מן הפרטים, הוא מצב בלתי יעיל פארטו .

תרשים פארטו

גרף פארטו הוא סוג מיוחד של היסטוגרמה המשמש להצגת נתונים המאורגנים לפי סדר חשיבותם, התרשים נפוץ גם בתחומי ניהול והבטחת איכות (Quality Assurance). שימוש מקובל בגרף כזה מאפשר הצגה ברורה של הגורמים לבעיה וכך קל לזהות מהם הגורמים אשר "תורמים ביותר" להיווצרות הבעיה.

בדוגמא המוצגת בגרף, ניתן לראות ש-80% מהאיחורים של ילדים למסגרות החינוך, נובעים מפקקים בכביש, ארגון ילדים ותחבורה ציבורית, כלומר ניתן להתמקד רק בפתרון בעיות אלה לצורך מיגור 80% מתופעת האיחורים של ילדים למסגרות חינוך.

bio chem services and support

חברת ביו-כם מספקת שירותי ייעוץ בתחומים שונים לחברות מתעשיות הפארמה, המדיקל, המזון, בריאות דיגיטלית ותוספי התזונה והקוסמטיקה. אנו מייעצים ומלווים את לקוחותינו החל משלב מחקר ופיתוח המוצר, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, בניית תיקי המוצר והתיקים הטכניים, בניית מערכת האיכות, הדרכות והסמכות עובדים, הגשה לרשויות הבריאות ורישום המוצרים, ולידציה ווריפיקציה, התאמת החברה לדרישות והנחיות GxP ואיכות בינלאומיות, פתרון בעיות טכנולוגיות ותהליכיות בייצור, ביצוע ניתוח והערכת סיכונים, ניהול פרויקטים ועוד.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות לחצו כאן או חייגו:

call bio-chem

051-500-1353

להשארת מייל השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם תוך יום עסקים

bio-chem company logo

  לפרטים נוספים


  For further details


  אופטומיזצית פארטו

  בתחומים הנדסיים רבים, כולל בתחומי הפארמה והמדיקל, אנו נדרשים למצוא פתרונות בסביבה המאופיינת בנוכחות מטרות סותרות. במקרים כאלה, הפתרונות יבחרו כך שהתמורה שנקבל מהפתרונות המוצעים תקיים בצורה הגיונית את כל המטרות או לפחות את רובן.

  עקרון פארטו היא גישה לטיפול במצבים מסוג זה, היות שבמקום לייצר פתרון אחד אופטימאלי, פארטו מאפשר ליצור פתרונות רבים המספקים קריטריון אופטימאלי של פארטו. עפ"י קריטריון זה, נקודת פתרון P מתקבלת רק אם אין פתרונות טובים מ-P ביחס לכל היעדים/מטרות.

  לדוגמה: אם נקודת פתרון P פחות טובה ביחס ליעד אחד מסוים מנקודת פתרון P1 זה לא אומר שבהכרח פתרון P1 טוב יותר כיוון שבשיטת פארטו אם פתרון P עדיף על P1 ביותר מיעד אחד שאנו מעוניינים להשיג או לפתור, פתרון P יהיה זה שיבחר.

  המערכת של כל פתרונות פארטו האופטימליים והאפשריים, מכונה בשפה ההנדסית "חזית פארטו".

  "חזית פארטו" מסייעת למהנדסים להבין את אופי התמורות המתקבלות מהפתרונות המוצעים ולבחור בפתרונות הנכונים.

  סיכום לחוק פארטו

  אחד מהדברים שחוק פארטו מאפשר לנו להבין הוא החשיבות של המיקוד. החיים בכלל ותעשיית מדעי החיים בפרט מאופיינים במורכבות,במספר רב של נושאים לטיפול ומטרות להשיג ובמספר כמעט אינסופי של גורמים ופרמטרים שיש להתחשב בהם. הרעיון הוא לדעת "להפריד את המוץ מן התבן" ולהיות ממוקד בדברים החשובים באמת. הדברים החשובים הם אלה שמייצרים את הערך ומאפשרים ניצול טוב יותר של הזמן והמשאבים שלנו.

  Eran Yona Bio-Chem Founder and CEO

  מאמר זה נכתב ע"י ערן יונה CEO, מומחה GXP וטכנולוגיות ייצור ובעל למעלה מ- 20 שנות ניסיון רב-תחומי מתעשיות הפארמה והמדיקל.

  אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 15 שנה לחברות ביו-מד בארץ ובעולם.

  לקבלת שירותי ייעוץ מקצועיים ומקיפים בנושאי רישום מכשור רפואי אמ"ר בישראל, פנו אלינו ונשמח להעניק לכם שירות.

  כתובת המייל שלנו: [email protected]

  שיתוף:

  מאמרים אחרונים

  ולידציה למערכות AI

  תחום הבינה המלאכותית הפך לשחקן מרכזי בעולמות הבריאות בכלל ובתחומי הפארמה, המכשור הרפואי והבריאות הדיגיטלית בפרט. המעבר לעולם הדיגיטלי בחברות פארמה ומדיקל מתרחש כל הזמן, ומתקדם כל יום. תחום קרא עוד >>>

  רישום 510-K של תוכנה ומכשור רפואי ב- FDA

  פיתחתם מוצר, טכנולוגיה, מכשור, תוכנה או אפליקציה לשימוש רפואי? ברכותינו! המוצר שלכם יכול לטפל בחולים, לאבחן מחלה, לסייע בקבלת החלטות רפואיות, לעבד מידע רפואי בקלות ולחסוך זמן יקר הן קרא עוד >>>

  מערכות הבטחת איכות ו-CAPA

  חברות המייצרות תרופות ומכשור רפואי כמו גם תוספי תזונה וקוסמטיקה, נדרשות להקים מערכת הבטחת איכות ותנאי ייצור נאותים (GMP) מסודרת ואפקטיבית. אחת ממטרות מערכת האיכות במפעל, הנה מניעת מצבים קרא עוד >>>

  תוכנות ניהול מערכת הבטחת איכות QMS

  זאת עובדה - בעזרת תוכנות ניהול מערכות הבטחת איכות QMS מתקדמות ניתן לחולל מהפכה בשיטות העבודה ולהגדיל את האיכות והביצועים. זה קורה עם מערכת חזקה מבוססת ענן המותאמת לפרויקט קרא עוד >>>

  GMP למפעלי מזון ותוספי תזונה וכיצד ניתן למנוע זיהום מוצרי מזון

  הנתונים מצביעים באופן חד-משמעי כי מס' מקרי הריקול (החזרה מן המדפים) של מוצרים בתעשיית התרופות זניח לעומת מס' המקרים בתעשיות המזון בישראל ובעולם כולו. ככל שסטנדרט ה-GMP ייושם באופן אפקטיבי קרא עוד >>>

  ולידציה לניקיון ומערכות CIP בתעשייה הביו-פרמצבטית

  בשנים האחרונות אנו עדים לחומרי ניקיון וטכנולוגיות ניקיון חדשות ומשופרותוכמו כן לשיטות מדידת מזהמים הן במערכות וציוד הייצור והן במוצר הסופי. ולידציה לתהליכי הניקיון מצריכה התייחסות הן למתקני הייצור, קרא עוד >>>

  קרא עוד

  צור קשר

   אודות המחבר:

   Bio-Chem חתומה על מס' רב של הצלחות של חברות להן יעצנו לאורך השנים, מוצרים חדשניים, טכנולוגיות, תכנון מפעלים מצליחים ומעבדות, אשר נבדקו וקבלו אישור לשיווק בעזרתנו. מזה למעלה מעשור, משמש ערן כמרצה בתחומים רבים ונחשב למומחה בתחומו. משנת 2007 ועד היום מנהל ערן את חברת Bio-Chem ואף לוקח חלק פעיל בייעוץ ללקוחות החברה ובהובלתם להשגת האתגרים בהצלחה.

   כותרת