עקרון פארטו בעבודה בתעשיות מדעי החיים

2020-06-22T06:52:15+00:00יולי 1, 2019|Articles|

מה זה חוק פארטו?

וילפרדו פארטו, כלכלן וסוציולוג איטלקי (1848-1932) עסק בחקר התפלגותה של ההכנסה בקרב האוכלוסיה ובחקר קבלתן של החלטות ע"י יחידים.

עיקר פרסומו של פארטו מוכר כ- "חוק פארטו", במסגרתו, פארטו הבחין כי 20% מאוכלוסיית איטליה היא בעלת 80% מהרכוש. יחס זה התגלה גם במקרים רבים אחרים.

קיימות שתי הנחות סמויות אך מרכזיות שאותן מניחים בכלל פארטו:

 1. שלמות- שהפרט יודע לדרג שתי אלטרנטיבות
 2. טרנזיטיביות- אם הפרט מעדיף א' על ב' ו-ב' על ג' אזי הוא גם מעדיף את א' על ג'.

עקרון פארטו

עקרון פארטו, הידוע גם בשם "כלל 80-20", גורס כי בתופעות רבות בחיים, 80% מהפעילות מקורה ב-20% מהגורמים הפעילים. שימוש בכלל פארטו, מאפשר להפריד את העקר (20% מכלל הגורמים) מהטפל (80% מכלל הגורמים).

חוק פארטו איננו מתיימר להיות מדע מדויק, אלא כלל אצבע. בנוסף, חוק פארטו אינו מתחלק בהכרח לפי 80-20 אלא אותו העקרון יכול להתקיים גם 70-30 או 90-10 .

דוגמה ליישום עקרון פארטו בתחום שימור הלקוחות:

בשימור לקוחות מוקדש את רוב רובו של המאמץ לשימור 20% הלקוחות הגדולים ביותר. הצלחה במאמץ זה פירושו שימור של 80% מההכנסות.

דוגמא ליישום עקרון פארטו בתחום מדעי החיים:

בתהליכי סקירת ואיתור גנים החשודים בגנים הקשורים למחלות, יחידת הביו-אינפורמטיקה תכוון לקבוצת גנים קטנה יחסית מהקבוצה הגדולה יותר אשר בה נצפה שינוי אצל בעלי חיים חולים ביחס לבריאים וההתמקדות בפיתוח התרופה יהיה על קבוצת גנים מצומצמת זו ולא כל כלל הגנים בהם נצפה שינוי.

שירותי היעוץ שלנו בתחום הפארמה והביוטק

יעילות פארטו

יעילות פארטו היא מרכיב מרכזי בתורת המשחקים, עם יישומים נרחבים בכלכלה, הנדסה וסוציולוגיה.

דוגמאות למצבים יעילים ובלתי יעילים לפי תאוריית פארטו:

 • מצב יעיל פארטו- מצב יעיל פארטו הוא חלוקה מוסכמת. אם שני פרטים מעוניינים לאכול תפוח אחד, כל חלוקה של התפוח ביניהם (כולל אכילת התפוח בשלמותו ע"י אחד מהם) תחשב יעילה, שכן אופן החלוקה יכולה להועיל לאחד אך תפגע בשני, במילים אחרות, כל עוד התפוח נאכל בשלמותו המצב יעיל פארטו.
 • מצב בלתי יעיל פארטו- חלוקת התפוח כך שחלק ממנו נותר בצד, ואינו מחולק לאף אחד מן הפרטים, הוא מצב בלתי יעיל פארטו .

תרשים פארטו

גרף פארטו הוא סוג מיוחד של היסטוגרמה המשמש להצגת נתונים המאורגנים לפי סדר חשיבותם, התרשים נפוץ גם בתחומי ניהול והבטחת איכות (Quality Assurance). שימוש מקובל בגרף כזה מאפשר הצגה ברורה של הגורמים לבעיה וכך קל לזהות מהם הגורמים אשר "תורמים ביותר" להיווצרות הבעיה.

בדוגמא המוצגת בגרף, ניתן לראות ש-80% מהאיחורים של ילדים למסגרות החינוך, נובעים מפקקים בכביש, ארגון ילדים ותחבורה ציבורית, כלומר ניתן להתמקד רק בפתרון בעיות אלה לצורך מיגור 80% מתופעת האיחורים של ילדים למסגרות חינוך.

מחקר ופיתוח

ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

קרא עוד

תכנון והנדסה

תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

קרא עוד

ייצור ואריזה

מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

קרא עוד

GXP, איכות וולידציה

מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

קרא עוד

רגולציה ורישום

יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

קרא עוד

תוכנה ומערכות

יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

קרא עוד

אופטומיזצית פארטו

בתחומים הנדסיים רבים, כולל בתחומי הפארמה והמדיקל, אנו נדרשים למצוא פתרונות בסביבה המאופיינת בנוכחות מטרות סותרות. במקרים כאלה, הפתרונות יבחרו כך שהתמורה שנקבל מהפתרונות המוצעים תקיים בצורה הגיונית את כל המטרות או לפחות את רובן.

עקרון פארטו היא גישה לטיפול במצבים מסוג זה, היות שבמקום לייצר פתרון אחד אופטימאלי, פארטו מאפשר ליצור פתרונות רבים המספקים קריטריון אופטימאלי של פארטו. עפ"י קריטריון זה, נקודת פתרון P מתקבלת רק אם אין פתרונות טובים מ-P ביחס לכל היעדים/מטרות.

לדוגמה: אם נקודת פתרון P פחות טובה ביחס ליעד אחד מסוים מנקודת פתרון P1 זה לא אומר שבהכרח פתרון P1 טוב יותר כיוון שבשיטת פארטו אם פתרון P עדיף על P1 ביותר מיעד אחד שאנו מעוניינים להשיג או לפתור, פתרון P יהיה זה שיבחר.

המערכת של כל פתרונות פארטו האופטימליים והאפשריים, מכונה בשפה ההנדסית "חזית פארטו".

"חזית פארטו" מסייעת למהנדסים להבין את אופי התמורות המתקבלות מהפתרונות המוצעים ולבחור בפתרונות הנכונים.

סיכום לחוק פארטו

אחד מהדברים שחוק פארטו מאפשר לנו להבין הוא החשיבות של המיקוד. החיים בכלל ותעשיית מדעי החיים בפרט מאופיינים במורכבות,במספר רב של נושאים לטיפול ומטרות להשיג ובמספר כמעט אינסופי של גורמים ופרמטרים שיש להתחשב בהם. הרעיון הוא לדעת "להפריד את המוץ מן התבן" ולהיות ממוקד בדברים החשובים באמת. הדברים החשובים הם אלה שמייצרים את הערך ומאפשרים ניצול טוב יותר של הזמן  והמשאבים שלנו.

אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 13 שנה לחברות ביו-מד.

לייעוץ בנושא פנו אלינו.

ליצירת קשר לחץ כאן

072-2337710

[email protected]

  לפרטים נוספים


  For further details


  מאמרים אחרונים

  עדכוני GMP של ארגון הבריאות העולמי

  לפני עדכוני GMP של ארגון הבריאות העולמי נסביר בקצרה את המושג: GMP – Good Manufacturing Practice  ובתרגום לעברית - תנאי יצור נאותים, מהווה חלק משמעותי מפרקטיקות העבודה היומיומית בכל [...]

  ולידציה לתוכנות אוטומציה בייצור

  מהפכת המדע בארגוני הטכנולוגיה הרפואית והביו-פארמה דיגיטליזציה, אחסון וניתוח של נתוני Big Data, למידת מכונה (ML) ובינה מלאכותית (AI) עד לפני זמן לא רב היו מונחים זרים לעולם הביו-מד [...]

  ולידציה למערכות ERP פריוריטי ו- SAP בחברות פארמה ומדיקל

  מהי ולידציה למערכות ERP פריוריטי? מערכת ERP היא מערכת ממוחשבת לתכנון משאבי הארגון והיא נמצאת בשימוש כמעט בכל העסקים והארגונים הבינוניים והגדולים בעולם, אך גם בשימוש של חברות קטנות [...]

  חשיבות ה- Data integrity בחברות תרופות

  חשיבות ה- Data integrity בחברות תרופות אמינות ושלמות הנתונים, או במונח הלועזי Data integrity מאפשרת הן לחברה והן לגופי הרגולציה אשר מבצעים ביקורות איכות ו-GMP תקופתיות, להבין שהנתונים שנוצרו [...]

  6 העקרונות החשובים ביותר בסטריליזציה באוטוקלב

  6 העקרונות החשובים ביותר בסטרליזציה באוטוקלב אמנם, מכשירי האוטוקלב התעשייתים ומערכות ה- SIP נחשבים מאוד בטוחים ומבוקרים, אך התנהלות לא נכונה או חוסר הבנה של העקרונות המרכזיים בעיקור באמצעות [...]

  השימוש במערכות רובוטיות לניתוחים

  השימוש במערכות רובוטיות לניתוחים מהו תקן ISO 27799? 27799 ISO הינו תקן לאבטחת מערכות מידע רפואי בתחום הבריאות. תקן 27799 ISO מהווה מסמך הרחבה בינלאומי, אשר בא להוסיף על [...]

  קרא עוד

  Share This Story, Choose Your Platform!

  צור קשר

   צור קשר