ולידציה לאוטוקלב ולתהליכי סטריליזציה בקיטור

2020-08-11T12:49:51+00:00מאי 31st, 2012|

האוטוקלב הינו מכשיר נוח ורב שימושי לעיקור וסניטציה של כלי יצור, מוצרים ופסולת.. האוטוקלב פועל באמצעות קיטור נקי, תוך שילוב של חום וקיטור רווי, הוא פועל בצורה יעילה להריגת חיידקים ונבגים של חיידקים. ישנם אוטוקלבים המחוברים לקו קיטור מרכזי וכאלה- המייצרים קיטור באופן עצמאי.

תהליכי סטריליזציה בקיטור (Steam sterilization) הינם תהליכים מאוד נפוצים בתעשייה הביופארמצבטית כמו גם בתעשיית ה-Medical devices. הצורך בביצוע ולידציה לתהליכי סטריליזציה ידוע בחשיבותו לאור רמות הקריטיות והסיכון שלו,בכל הקשור לזיהומים מיקרוביאליים ו/או תוצריהם.

המאמר עוסק בטמפרטורה לסטריליזציה, זמני סטריליזציה ומהו מחזור סטריליזציה אידיאלי. מהי גישת ה-Over Kill, כיצד מתבצע השימוש בוואקום במחזורי הסטריליזציה, מהי התכולה של מחזורי הסטריליזציה באוטוקלב ועוד.

השירותים שלנו

ולידציה לתהליכי סטריליזציה

תהליכי סטריליזציה בקיטור (Steam sterilization) הינם תהליכים מאוד נפוצים בתעשייה הביופארמצבטית כמו גם בתעשיית ה-Medical devices.

הצורך בביצוע ולידציה לתהליכי סטריליזציה ידוע בחשיבותו לאור רמות הקריטיות שלו, זאת במיוחד בעבור תהליכי ייצור ומוצרים המוגדרים כ-”High risk” בכל הקשור לזיהומים מיקרוביאליים ו/או תוצריהם.

תהליך ולידציה לסטריליזציה בכללותו הנו תהליך יקר הדורש הקצאת זמן ומשאבים מתאימים.

חוסר תשומת לב, הגדרה או תכנון לא נכונים של תהליך הולידציה של הסטריליזציה, עלולים להפוך את תהליך הולידציה למסובך וליקר אף יותר.

על אף שנכתב רבות על ולידציה של סטריליזציה במדריכים שונים, עדיין ולידציה בקיטור נותר אחד הנושאים הנבדקים ביותר ע”י רשויות הבריאות השונות בעולם וגופים אחרים המבצעים ביקורות GMP וזאת כפועל יוצא של הקריטיות, רמות הסיכון הגבוהות וההשפעה הישירה על איכות ובטיחות המוצר של תהליכים מסוג זה.

Sterility Assurance Level

רמת אינאקטיבציה של מיקרואורגניזמים בתהליך סטריליזציה בקיטור יכולה להיות מוגדרת כפונקציה אקספוננציאלית, באמצעות הערך SAL .

לדוגמא, SAL=10-6 משמעותו כי ההסתברות שמיקרואורגניזם חי אחד יופיע במוצר סטרילי, הינה אחד למיליון, לאחר תהליך סטריליזציה.

ערך SAL=10-3 משמעותו כי ההסתברות שמיקרואורגניזם חי אחד יופיע במוצר סטרילי, הינה אחד לאלף, לאחר תהליך סטריליזציה.

ערך ה-SAL הנדרש, יקבע לפי השימוש היעודי והסופי של המוצר הסטרילי.

תהליכי סטריליזציה למוצרים פארמצבטיים/ביופארמצבטיים ו-Medical Devices המיועדים להזרקה, השתלה וכדומה לרוב מייצגים רמת סיכון גבוהה בכל הקשור לזיהומים מיקרוביאליים (מוצרים כגון נוזלים להזרקה, חצאי מוצקים למריחה על רקמות חשופות, שתלים, צינוריות להזרקה, מוצרים הבאים במגע ישיר עם רקמות וכדומה), לרוב יכוונו לערך של SAL=10-6.

Medical Devices אשר אינם באים במגע עם פצעים או פתחים על עור הפציינט או רקמות חשופות, לרוב יכוונו לסטריליזציה עד לערך של SAL=10-3.

הפחתה של Log

הפחתה של Log בודד באוכלוסיית מיקרואורגניזמים מסויימת, משמעותה הפחתת האוכלוסיה המיקרוביאלית בפקטור של 10. עומס מיקרוביאלי משמעותו מספר המיקרואורגניזמים הכולל אשר מזהמים את המוצר. תהליך סטריליזציה אשר מספק ערך של SAL=10-6, משמעותו כי המיקרואורגניזמים שכן היו יכולים להמצא במוצר (עומס מיקרוביאלי), מתו בתהליך הסטריליזציה ע”י הפחתה של (Log 6).

תכונות עמידות בפני טמפ’ גבוהה

 • עמידות מיקרואורגניזם ספציפי לטמפ’ גבוהה מוגדר באמצעות ערכים כגון:  D-Value ו-Z-Value.
 • D Value- זמן נדרש (דקות) על מנת להפחית אוכלוסיית מיקרואורגזנימים מסוימת ב-Log אחד בטמפ’ מסויימת.
 • Z Value – שינוי הטמפ’ הנדרש (C°), על מנת להשיג הפחתה של Log אחד בערך D-Value מסויים

משתני זמן אחרים הקשורים לעמידות בפני טמפ’ הנם ערכי F-Value ו-F0-Value.

 • F Value – מס’ הדקות הנדרש להרג של אוכלוסיית מיקרואורגניזמים בעלת ערך Z-Value מסויים, בטמפ’ מסויימת.
 • F0Value – מס’ הדקות הנדרש להרג של אוכלוסיית מיקרואורגניזמים בעלת ערך  Z-Value של 10°C, בטמפ’ של 121.1°C.

זמני סטריליזציה

מקובל לחשוב כי סטריליזציה בקיטור מבוצעת בטמפ’ של 121°C. הנחה זו אינה נכונה לחלוטין. ערך הטמפ’ 121°C נקבע משיקולי נוחות (121°C = 250°F) בפועל יוצא משימוש במספרים “עגולים” על מנת לבצע חישובים ביתר קלות.

משוואת ה-F0 יכולה לשמש לקביעת משך זמן תהליך הסטריליזציה הנדרש גם בטמפ’ אחרות (בהנחה כי Z-Value=10°C).

Fo=10(T-121)/10

T=Temperature oC

טמפ' oC           Min F0             אקוויוולנטיות ל 121oC

115                  0.25                 1 דקה ב-115°C אקוויוולנטית ל-0.25 דקות ב-121.1°C

120                  0.78                 1 דקה ב-120°C אקוויוולנטית ל-0.78 דקות ב-121.1°C

121.1               1                      –

122                  1.23                 1 דקה ב-122°C אקוויוולנטית ל-1.23 דקות ב-121.1°C

125                  2.45                 1 דקה ב-125°C אקוויוולנטית ל-2.45 דקות ב-121.1°C

טבלה מס’ 1– השוואת משך זמני סטריליזציה בטמפ’ שונות

כפי שניתן לראות בטבלה מס’ 1, ניתן להגיע לסטריליזציה תוך שימוש בכל אחת מהטמפ’ הרשומות בטבלה וכמו כן בטמפ’ מתאימות אחרות. ככל שטמפ’ הסטריליזציה נמוכה יותר, כך ידרש זמן סטריליזציה ארוך יותר. לא תמיד נשתמש בטמפ’ הגבוהה ביותר ובמחזור הסטריליזציה הקצר ביותר (חשש לפגיעה במוצר או בציוד). זמני תהליכי סטריליזציה שונים, משתנים בעבור מוצרים ו/או ציוד.

מחזור סטריליזציה אידאלי

מחזור סטריליזציה אידאלי צריך להתחיל בסביבת סטריליזציה מתאימה, בנוכחות מספקת של קיטור רווי וללא כיסי אויר אשר עשויים לפגוע בתכונות החדירות של הקיטור ופיזור הטמפ'.

מחזור תהליך סטריליזציה  צריך להיות מתוכנן תוך מתן תשומת לב לפרמטרים הבאים:

עומס מיקרוביאלי

ערך ה-D-Value

ערך ה-SAL הנדרש

מחקר ופיתוח

ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

קרא עוד

תכנון והנדסה

תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

קרא עוד

ייצור ואריזה

מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

קרא עוד

GXP, איכות וולידציה

מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

קרא עוד

רגולציה ורישום

יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

קרא עוד

תוכנה ומערכות

יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

קרא עוד

גישת ה-Over Kill

קביעת ערכי העומס מיקרוביאלי וה-D-Value עבור הפרטים אשר מהווים חלק ממחזור סטריליזציה מסוים, הינה מלאכה לא פשוטה אשר גוזלת משאבים וזמן יקר. על מנת להמנע מכך, בעבור פריטים אשר אינם רגישים לחשיפה לטמפ’ גבוהות, מומלץ לנקוט בגישת ה-Over Kill.

שימוש בגישת ה-Over Kill עשוי לחסוך את שלב איסוף נתוני עומס מיקרוביאלי וה-D-Value באמצעות שימוש בגישת ה-”Worst case scenario”.

לדוגמא, שימוש בעומס מיקרוביאלי של 106 ספורת של חיידק עמיד בטמפ’ גבוהות (Bacillus stearothermophilus) כמקרה קיצון. ערך ה-D-Value של ספורת חיידק זה ב-121°C הנה מעט מעל 2 דקות. אי לכך, שימוש בערך של D-value=2.5 משמש דוגמא למקרה קיצון מצויין.

עבור ערכי עומס מיקרוביאלי של 106, על מנת להגיע לערכי SAL=10-6, יהיה צורך בהפחתת Log של 12 (6+6). תחת תנאים אידאליים, משך מחזור הסטריליזציה בטמפ’ של 121°C יהיה 30 דקות.

עומס מיקרוביאלי וגישת ה-D-Value

בעבור מוצר/ציוד הרגיש לטמפ’ גבוהות, ועל כן לא מתאימה לו גישת ה-Over Kill, יש צורך לאסוף את ערכי העומס מיקרוביאלי וה-D-Value, המוזכרים בסעיף הקודם.

לרוב, שימוש בגישה זו יקצר דרמטית את זמן מחזור הסטריליזציה הנדרש או יאפשר הורדת טמפרטורת הסטריליזציה הנדרשת, בהשוואה לשימוש בגישת ה-Over Kill.

גישה נוספת יכולה להיות במקרים בהם יש בידינו את ערך העומס מיקרוביאלי, ללא ערך D-Value. במקרה שכזה ניתן להשתמש בערך קיצון של ה-D-Value בלבד.

שימוש בוואקום במחזורי הסטריליזציה

על מנת לאפשר חדירה מספקת של קיטור למוצר/לציוד לאורך כל מחזור הסטריליזציה, יש לבצע וואקום לפני תחילת מחזור הסטריליזציה.

ישנם שלושה סוגי תכולה של מחזורי סטריליזציה:

פריטים קשיחים (שימוש בוואקום)

מתאים לפריטים אשר קל לבצע להם סטריליזציה, היות ושלבי הוצאת אויר וחדירת קיטור הינם יעילים מאוד. דוגמאות לפריטים קשיחים: כלי זכוכית, צנרת בקטרים גדולים.

מחזור שכזה אמור לכלול את השלבים הבאים: מחזור וואקום לפני הזרמת קיטור אל תוך תא האוטוקלב, הזרמת קיטור עד להגעה לטמפ’ הסטריליזציה הרצויה, התייצבות הטמפ’ והתחלת מחזור הסטריליזציה.

פריטים עטופים (שימוש בוואקום)

רוב הפריטים אשר נכניס אל תוך האוטוקלב למטרות סטריליזציה יהיו עטופים, זאת על מנת לשמור על סטריליות המוצרים גם לאחר הוצאתם אל מחוץ לאוטוקלב והן בזמן אחסונם או הכנסתם אל החדר הנקי. מטבע הדברים, פריטים עטופים נחשבים כקשים יותר לסטריליזציה עקב העובדה שקשה להוציא אויר כלוא מהעטיפה מצד אחד ומצד שני קיים קושי בחדירת קיטור דרך העטיפה. דוגמאות לפריטים עטופים: צנרת ארוכה, חלוקים, אטמים ופקקים.

מחזור סטריליזציה המכיל פריטים עטופים אמור לכלול את השלבים הבאים: כ-3 מחזורי וואקום לפני הזרמת קיטור אל תוך תא האוטוקלב, הזרמת קיטור עד להגעה לטמפ’ הסטריליזציה הרצויה, התייצבות הטמפ’ והתחלת מחזור הסטריליזציה. מחזור וואקום נוסף ומחזור ייבוש בתום מחזור הסטריליזציה מומלצים גם הם, על מנת לפנות את הקיטור אשר נכלא בתוך הפריטים העטופים.

נוזלים (ללא שימוש בוואקום)

פריטים אשר מכילים נוזלים, באופן כללי אינם יכולים לעמוד בוואקום היות ויתכן כי הנוזל ישפך מתוך הכלים החוצה. מחזורי סטריליזציה של נוזלים יכללו בד”כ רק שלבי חימום וקירור, ללא יצירת וואקום. פריטים מסוג זה יצריכו לרוב מחזור ארוך, במיוחד כאשר מדובר בנוזלים בעלי נפחים גדולים, היות ונדרשים זמני חימום וקירור ארוכים.

מונח נוסף הקשור לסטריליזציה של נוזלים הינו “Gravity displacement”. מדובר במצב בו האויר הכלוא מתפנה באמצעות גרביטציה. היות והקיטור כבד יותר מן האויר, הוא יוזרם מהחלק העליון של תא האוטוקלב וכך יגרום להוצאת האויר הכלוא בפריטים אשר עוברים סטריליזציה, מהחלק התחתון של התא החוצה, ללא צורך בשימוש בוואקום.

ולידציה לסטריליזציה בקיטור

IQ (Installation Qualification)

מטרת ה-IQ הנה לודא כי האוטוקלב הותקן כך שהוא מתאים לספציפיקציות המוגדרות והמפורטות בפרוטוקול ה-IQ ובהתאם להמלצות היצרן וכי הוא מכיל את הדוקומנטציה הנדרשת.

OQ (Operational Qualification)

מטרת ה-OQ הינה לוודא כי האוטוקלב פועל באופן תקין לחלוטין וכי הוא מוכן לפעולה ולהטענת פריטים וציוד לתוכו למטרות סטריליזציה. ה-OQ יכלול בין היתר בדיקות פיזור טמפ' וקיטור.

(PQ) Performance Qualification

מטרת ה-PQ הנה לוודא כי האוטוקלב פועל באופן תקין לחלוטין במצב בו הוא מלא בציוד / כלים / מוצרים אשר אמורים לעבור תהליך סטריליזציה. ה-PQ יכלול בין היתר בדיקות חדירות של קיטור כולל הדמיית מצבי “Worst case” שונים תוך שימוש באינדיקטורים ביולוגיים מתאימים.

טיפים

 • וודא כי הציוד והכלים המוכנסים לאוטוקלב הנם עמידים לטמפרטורת העבודה אשר הוגדרה בעבורם.
 • אם הנך משתמש בשלב וואקום כחלק מתהליך הסטריליזציה באוטוקלב, וודא כי הציוד והכלים עמידים בוואקום.
 • וודא כי החדרת רגשי הטמפ’ אל תוך תא האוטוקלב בוצעה כראוי וכי אין תופעות קונדנסציה של קיטור.
 • סמן את הטרמוקפלים ומיקומם באופן ברור על מנת למנוע טעויות בשלב ניתוח נתוני הולידציה ותוצאותיה.
 • בהגדרת ה-Acceptance Criteria, אפשר מצב שבו יתגלה כשל טכני באחד הטרמוקפלים על מנת למנוע אובדן הרצה שלמה כתוצאה מכך.
 • אוטוקלב הינו מכשיר אשר עובד ברמות גבוהות של טמפרטורה ולחץ. נקט בכל אמצעי הבטיחות הנחוצים על מנת להמנע ממצבים מסוכנים.

מאמר זה נכתב ע"י ערן יונה CEO, מומחה GXP וטכנולוגיות יצור

למעלה מ- 20 שנות ניסיון רב-תחומי מתעשיות הפארמה והמדיקל

אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 13 שנה לחברות ביו-מד.

לייעוץ בנושא וולידציה וכיול, פנו אלינו.

ליצירת קשר לחץ כאן

072-2337710

[email protected]

  לפרטים נוספים


  For further details


  מאמרים אחרונים

  עדכוני GMP של ארגון הבריאות העולמי

  לפני עדכוני GMP של ארגון הבריאות העולמי נסביר בקצרה את המושג: GMP – Good Manufacturing Practice  ובתרגום לעברית - תנאי יצור נאותים, מהווה חלק משמעותי מפרקטיקות העבודה היומיומית בכל [...]

  ולידציה לתוכנות אוטומציה בייצור

  מהפכת המדע בארגוני הטכנולוגיה הרפואית והביו-פארמה דיגיטליזציה, אחסון וניתוח של נתוני Big Data, למידת מכונה (ML) ובינה מלאכותית (AI) עד לפני זמן לא רב היו מונחים זרים לעולם הביו-מד [...]

  ולידציה למערכות ERP פריוריטי ו- SAP בחברות פארמה ומדיקל

  מהי ולידציה למערכות ERP פריוריטי? מערכת ERP היא מערכת ממוחשבת לתכנון משאבי הארגון והיא נמצאת בשימוש כמעט בכל העסקים והארגונים הבינוניים והגדולים בעולם, אך גם בשימוש של חברות קטנות [...]

  חשיבות ה- Data integrity בחברות תרופות

  חשיבות ה- Data integrity בחברות תרופות אמינות ושלמות הנתונים, או במונח הלועזי Data integrity מאפשרת הן לחברה והן לגופי הרגולציה אשר מבצעים ביקורות איכות ו-GMP תקופתיות, להבין שהנתונים שנוצרו [...]

  6 העקרונות החשובים ביותר בסטריליזציה באוטוקלב

  6 העקרונות החשובים ביותר בסטרליזציה באוטוקלב אמנם, מכשירי האוטוקלב התעשייתים ומערכות ה- SIP נחשבים מאוד בטוחים ומבוקרים, אך התנהלות לא נכונה או חוסר הבנה של העקרונות המרכזיים בעיקור באמצעות [...]

  השימוש במערכות רובוטיות לניתוחים

  השימוש במערכות רובוטיות לניתוחים מהו תקן ISO 27799? 27799 ISO הינו תקן לאבטחת מערכות מידע רפואי בתחום הבריאות. תקן 27799 ISO מהווה מסמך הרחבה בינלאומי, אשר בא להוסיף על [...]

  קרא עוד

  Share This Story, Choose Your Platform!

  מזמינים אותך ליצור קשר

   צור קשר