By |2022-01-17T05:20:03+00:00ינואר 15th, 2022|קטגוריות: Articles, Medical Device, ולידציה והסמכות, פארמה וביוטק|

תהליכי סטריליזציה בקיטור (Steam sterilization) הינם תהליכים נפוצים בתעשייה הביופארמצבטית והמכשור הרפואי.  הצורך בביצוע ולידציה לתהליכי סטריליזציה ידוע בחשיבותו לאור רמות הקריטיות והסיכון שבו הוא כרוך, בכל הקשור לזיהומים מיקרוביאליים ו/או תוצריהם. שימוש באוטוקלב ובתהליכי סטריליזציה וולידיים, יאפשרו למוצר להגיע לרמות העומס המיקרוביאלי/הסטרליות הנדרשות, כך שהוא אינו מסכן את המטופל בזיהום.

המאמר שלנו עוסק בולידציה לאוטוקלב וסטריליזציה בקיטור, לרבות הפרמטרים הקריטיים של תהליכי סטריליזציה כגון טמפרטורה וזמן, מהו מחזור סטריליזציה אידיאלי, מהי גישת ה-Over Kill , כיצד מתבצע השימוש בוואקום במחזורי הסטריליזציה, מהי התכולה של מחזורי הסטריליזציה באוטוקלב ועוד.

ולידציה לאוטוקלב ולתהליכי סטריליזציה בקיטור - Bio Chem

השירותים שלנו

ולידציה לאוטוקלב ולתהליכי סטריליזציה בקיטור - Bio Chem
ולידציה לאוטוקלב ולתהליכי סטריליזציה בקיטור - Bio Chem
ולידציה לאוטוקלב ולתהליכי סטריליזציה בקיטור - Bio Chem
ולידציה לאוטוקלב ולתהליכי סטריליזציה בקיטור - Bio Chem
ולידציה לאוטוקלב ולתהליכי סטריליזציה בקיטור - Bio Chem
ולידציה לאוטוקלב ולתהליכי סטריליזציה בקיטור - Bio Chem

מה זה אוטוקלב?

האוטוקלב הינו מכשיר נוח ורב שימושי לעיקור (סטריליזציה) וסניטציה של ציוד ייצור, כלים, חומרים, מוצרים ואפילו פסולת.

היות ותהליכי עיקור וסטריליזציה בכלל ובאוטוקלב בפרט נחשבים כקריטיים, האוטוקלב ותהליך הסטריליציה צריך לעבור ולידציה מלאה.

האוטוקלב מבצע עיקור באמצעות קיטור נקי, קיטור רווי בעל יכולת חדירה גבוהה, הולכת והסעת חום. האוטוקלב נחשב כמאוד יעיל בהשמדת מיקרואורגניזמים מסוגים שונים כולל צורות חיים הנחשבות כעמידות כגון וירוסים ונבגים.

ישנם סוגים שונים של אוטוקלבים בשוק. להלן מס' דוגמאות:

 • אוטוקלב המחובר לקו קיטור מרכזי
 • אוטוקלב המייצר קיטור באופן עצמאי
 • אוטוקלב שולחני
 • אוטוקלב תעשייתי
 • אוטוקלב רצפתי

ולידציה לתהליכי סטריליזציה בקיטור

כאמור, תהליכי עיקור באמצעות קיטור (Steam sterilization) הינם תהליכים מאוד נפוצים בתעשייה הביופארמצבטית כמו גם בתעשיית הMedical device.

הצורך בביצוע ולידציה לתהליכי סטריליזציה ידוע בחשיבותו לאור רמות הקריטיות שלו. מדובר על תהליכי ייצור ומוצרים המוגדרים כ- ”High risk”לרוב בשל רמות הפולשנות והסיכונים הרבים הכרוכים בחשיפת הפציינט לזיהומים ו/או תוצרי פירוק של תהליכים מטבוליים של מיקרואורגניזמים (רעלנים למיניהם).

תהליך ולידציה לסטריליזציה בכללותו הנו תהליך קפדני, מסודר ומתועד, הדורש הקצאת זמן ומשאבים מתאימים.

חוסר תשומת לב, חוסר הבנה, הגדרה או תכנון לא נכונים של תהליך הולידציה של הסטריליזציה, עלולים להפוך את תהליך הולידציה למסובך וליקר אף יותר. בנוסף, ולידציה שאינה ברמה הנדרשת, לא תאפשר לצלוח את ביקורות של רשויות הבריאות וגרוע מכל, תחשוף את המטופלים ואת החברה לסיכון שעלול להגיע לפגיעה בנפש וכמובן לריקול שיביא לפגיעה קשה בפעילות העסקית ובמוניטין החברה.

על אף שנכתב רבות על ולידציה של סטריליזציה במדריכים שונים, עדיין ולידציה בקיטור נותר אחד הנושאים הנבדקים ביותר ע”י רשויות הבריאות השונות בעולם וגופים אחרים המבצעים ביקורות GMP וזאת כפועל יוצא מהקריטיות ומשיקולי ניהול סיכונים וההשפעה הישירה על איכות ובטיחות המוצר.

Sterility Assurance Level

SAL מייצג את רמת האינאקטיבציה של מיקרואורגניזמים בתהליך סטריליזציה בקיטור כפונקציה אקספוננציאלית, לדוגמא:

SAL Log סטריליזציה וההסברות
(6-) 10 6 ההסתברות שמיקרואורגניזם חי אחד יופיע במוצר סטרילי, לאחר תהליך סטריליזציה, הינה אחד למיליון
(3-)10 3 ההסתברות שמיקרואורגניזם חי אחד יופיע במוצר סטרילי, לאחר תהליך סטריליזציה, הינה אחד לאלף

*טבלה מס’ 1– ערכי SAL בתהליכי סטריליזציה

(SAL=10(-6 משמעותו כי ההסתברות שמיקרואורגניזם חי אחד יופיע במוצר לאחר תהליך סטריליזציה

הינה אחד למיליון או במילים אחרות, הפחתה של 6 ערכי Log.

ערך (SAL=10(-3 משמעותו כי ההסתברות שמיקרואורגניזם חי אחד יופיע במוצר לאחר תהליך סטריליזציה, הינה אחד לאלף או במילים אחרות, הפחתה של 3 ערכי Log.

ערך ה- SAL שנרצה להגיע אליו, יגזר משימוש היעודי והסופי של המוצר הסטרילי, וכמובן ברמות הסיכון ודרישות הרגולציה הרלוונטיות.

תהליכי סטריליזציה למוצרים ביופארמצבטיים המיועדים להזרקה או למריחה על פצעים פתוחים, או מכשור רפואי להשתלה או להזרקות הם דוגמאות לרמת סיכון גבוהה בכל הקשור לזיהומים מיקרוביאליים ולכן, לרוב יכוונו לערך SAL=10-6.

מכשור רפואי אשר אינו בא במגע עם פצעים או פתחים על עור הפציינט או רקמות חשופות, לעיתים יאפשר סטריליזציה עד לערך של SAL=10-3.

תכונות עמידות בפני טמפ’ גבוהה

קיימים סוגים שונים של מיקרואורגניזמים ולכל אחד יכולות עמידות בפני טמפ' גבוהות ונמוכות.

כמובן שלעמידות המיקרואורגזנים בפני טמפ' גבוהות ישנה השפעה על תהליכי העיקור, ועל כן זהו פרמטר אשר יש להתחשב בו במסגרת פיתוח ותכנון תהליכי הסטריליזציה השונים.

עמידות מיקרואורגניזם ספציפי לטמפ’ מוגדר באמצעות ערכים כגון D-Value ו- Z-Value, ומשתני זמן הקשורים לעמידות מיקרואורגניזמים בתהליכי עיקור כגון ערכי F ו- F0:

פרמטר בעיקור הגדרה
D-Value הזמן הנדרש (דקות) על מנת להפחית אוכלוסיית מיקרואורגזנימים מסוימת ב- Log אחד בטמפ’ מסויימת
Z-Value שינוי הטמפ’ הנדרש (°C) על מנת להשיג הפחתה של Log אחד בערך D-Value מסויים
F-Value מס’ הדקות הנדרש להרג של אוכלוסיית מיקרואורגניזמים בעלת ערך Z-Value של 10, בטמפ’ מסויימת
F0-Value מס’ הדקות הנדרש להרג של אוכלוסיית מיקרואורגניזמים בעלת ערך Z-Value של 10 בטמפ’ של (°C)121.1

*טבלה מס’ 2– פרמטרים הנמצאים בשימוש בתהליכי סטריליזציה

ייעוץ מקצועי בנושאי ולידציה?

תנו למומחים של ביו כם לעבוד בשבילכם 072-233-7710

מחקר ופיתוח

ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

קרא עוד

תכנון והנדסה

תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

קרא עוד

ייצור ואריזה

מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

קרא עוד

GXP, איכות וולידציה

מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

קרא עוד

רגולציה ורישום

יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

קרא עוד

תוכנה ומערכות

יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

קרא עוד

זמני סטריליזציה בעיקור באוטוקלב וחישוב F0

מקובל לחשוב כי סטריליזציה בקיטור מבוצעת בטמפ’ של 121 מעלות צלזיוס. הנחה זו אינה נכונה לחלוטין. ערך טמפ’ הסטריליזציה של 121 מעלות נקבע משיקולי נוחות (121°C = 250°F) תוך שימוש במספרים “עגולים” על מנת לבצע חישובים ביתר קלות.

משוואת חישוב ערך ה- F0 יכולה לשמש לקביעת משך זמן תהליך הסטריליזציה הנדרש גם בטמפ’ אחרות ובהנחה כי Z-Value=10.

להלן הנוסחא לחישוב ערך ה- F0.

Fo=10(T-121)/10

T=Temperature (°C)

כאמור, ניתן להשתמש במגוון טמפ' בטווח הסטריליזציה המתאים, ומשכי הזמן של תהליך העיקור ישתנו בהתאם:

טמפ' סטריליזציה [צלזיוס] אקוויוולנטיות לעיקור ב- 121 מעלות צלזיוס
115 1 דקה ב-115 מעלות צלזיוס אקוויוולנטית ל-0.25 דקות ב- 121.1 מעלות צלזיוס
120 1 דקה ב-120 מעלות צלזיוס אקוויוולנטית ל-0.78 דקות ב- 121.1 מעלות צלזיוס
121.1
122 1 דקה ב-122 מעלות צלזיוס אקוויוולנטית ל-1.23 דקות ב- 121.1 מעלות צלזיוס
125 1 דקה ב-125 מעלות צלזיוס אקוויוולנטית ל-2.45 דקות ב- 121.1 מעלות צלזיוס

*טבלה מס’ 3– השוואת משך זמני סטריליזציה בטמפ’ עיקור שונות

כפי שניתן לראות בטבלה, ניתן להגיע לסטריליזציה תוך שימוש בכל אחת מהטמפ’ הרשומות וכמו כן בטמפ’ אחרות. ככל שטמפ’ הסטריליזציה נמוכה יותר, כך ידרש זמן סטריליזציה ארוך יותר ולהיפך.

לא תמיד נבחר בטמפ’ הגבוהה ביותר ובמחזור הסטריליזציה הקצר ביותר מחשש לפגיעה במוצר או בציוד ומהפיכת הקיטור לקיטור שחון. זמני תהליכי סטריליזציה שונים ושיטות סטריליזציה שונות, יבחרו בעבור מוצרים ו/או ציוד שונים.

מחזור הסטריליזציה האידאלי

מחזור סטריליזציה אידאלי צריך להתחיל בסביבת סטריליזציה מתאימה, בנוכחות מספקת של קיטור רווי וללא כיסי אויר אשר עשויים לפגוע בתכונות החדירות של הקיטור ופיזור הטמפרטורה בתא, בפריט ובנוזל.

מחזור תהליך סטריליזציה צריך להיות מתוכנן תוך מתן תשומת לב לפרמטרים כגון:

 • עומס מיקרוביאלי
 • ערך D-Value
 • ערך Z-Value
 • SAL
 • אופן עטיפת הציוד
 • איזורים קשים לחדירת קיטור
 • תכולת מחזור העיקור
 • מיקום הציוד בחלל האוטוקולב

גישת ה- Over Kill בתהליכי עיקור

קביעת ערכי העומס המיקרוביאלי וה-D-Value של הפריטים של מחזור סטריליזציה מסוים, היא מלאכה לא פשוטה שגוזלת משאבים וזמן יקר. על מנת להימנע מכך, בעבור פריטים אשר אינם רגישים לחשיפה לטמפ’ גבוהות, מומלץ לנקוט בגישת ה-Over Kill.

שימוש בגישת ה- Over Kill חוסכת את שלב איסוף וניתוח נתוני העומס המיקרוביאלי וה- D-Value באמצעות שימוש בגישת ה-”Worst case scenario”

לדוגמא, שימוש בעומס מיקרוביאלי של (6-)10 ספורת של חיידק עמיד בטמפ’ גבוהות כגון Bacillus stearothermophilus, ערך ה- D-Value של ספורת חיידק זה ב-121 מעלות צלסיוס היא מעט מעל 2 דקות, כך ששימוש בערך של D-value=2.5 ישמש דוגמא למקרה קיצון מצוין.

עבור ערכי עומס מיקרוביאלי של (6-)10, על מנת להגיע לערכי (SAL=10(-6 יהיה צורך בהפחתת Log של 12 (6+6) ולכן תחת תנאים אידאליים, משך מחזור הסטריליזציה בטמפ’ של מעלות צלסיוס 121 יהיה 30 דקות.

עומס מיקרוביאלי וגישת ה- D-Value לסטריליזציה

בעבור מוצר/ציוד הרגיש לטמפ’ גבוהות או במקרים בהם יש רצון לקצר את תהליכי הסטריליזציה ו/או לחסוך באנרגיה ובלאי מיותרים, שימוש בגישת ה- Over Kill אינו מתאים, ויש צורך לעבור לשיטת ה- D-Value.

בגישת ה- D-Value יש צורך לאסוף את ערכי העומס המיקרוביאלי של הפריטים שאמורים לעבור עיקור ולחשב את ערכי ה- D-Value בהתאם.

לרוב, שימוש נכון בגישה זו יקצר את זמן מחזור הסטריליזציה הנדרש ו/או יאפשר הורדת טמפרטורת הסטריליזציה בהשוואה לגישת ה-Over Kill.

גישה נוספת, דומה אך מעט שונה, יכולה להיות בשימוש במקרים בהם יש בידינו את ערך העומס מיקרוביאלי, אך ללא ערך ה- D-Value. במקרה שכזה ניתן לשקול להשתמש בערך קיצון של ה- D-Value בלבד.

bio chem services and support

חברת ביו-כם מספקת שירותי ייעוץ בתחומים שונים לחברות מתעשיות הפארמה, המדיקל, המזון, בריאות דיגיטלית ותוספי התזונה והקוסמטיקה. אנו מייעצים ומלווים את לקוחותינו החל משלב מחקר ופיתוח המוצר, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, בניית תיקי המוצר והתיקים הטכניים, בניית מערכת האיכות, הדרכות והסמכות עובדים, הגשה לרשויות הבריאות ורישום המוצרים, ולידציה ווריפיקציה, התאמת החברה לדרישות והנחיות GxP ואיכות בינלאומיות, פתרון בעיות טכנולוגיות ותהליכיות בייצור, ביצוע ניתוח והערכת סיכונים, ניהול פרויקטים ועוד.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות לחצו כאן או חייגו:

call bio-chem

072-233-7710

להשארת מייל השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם תוך יום עסקים

bio-chem company logo

  לפרטים נוספים


  For further details


  שימוש בוואקום במחזורי סטריליזציה

  על מנת לאפשר חדירה מספקת של קיטור למוצר/לציוד לאורכו של כל מחזור הסטריליזציה, ולמנוע היווצרות "כיסי אויר" שיפחיתו את תכונות הולכת והסעת החום, יש לבצע מס' מחזורי וואקום לפני תחילת מחזור הסטריליזציה. לעיתים יש צורך להוסיף מס' מחזורי וואקום גם לאחר הסטריליזציה על מנת לנקז טוב יותר אויר ומים ולאפשר ייבוש טוב יותר של הפריטים המעוקרים.

  ישנם שלושה סוגי תכולה של מחזורי סטריליזציה עיקריים:

  סוג הפריט לסטריליזציה שימוש בוואקום? מאפייני הפריטים דוגמאות לפריטים
  פריטים קשיחים כן מתאים לפריטים אשר קל לבצע להם סטריליזציה, היות ושלבי הוצאת אויר וחדירת קיטור הינם יעילים מאוד ושהם אינם עטופים
  • כלי זכוכית
  • צנרת בקטרים גדולים
  פריטים עטופים כן מתאים לפריטים שמוכנסים לאוטוקלב עטופים על מנת לשמור על סטריליות המוצרים גם לאחר פריקתם ובזמן אחסונם או הכנסתם אל החדר הנקי. פריטים עטופים נחשבים כקשים יותר לסטריליזציה היות וקשה לסלק אויר כלוא מהעטיפה מצד אחד ומצד שני קיים קושי בחדירת קיטור דרך העטיפה
  • צנרת ארוכה
  • חלוקים ופרטי לבוש
  • אטמים
  • פקקים
  נוזלים לא מתאים לפריטים המכילים בתוכם נוזלים. אם יבוצע שימוש בוואקום, רוב הסיכויים שהנוזל ישפך מתוך הכלים החוצה.
  • ויאלים
  • בקבוקים
  • מזרקים

  *טבלה מס’ 4– תכניות סטריליזציה באוטוקלב לפי סוגי פריטים

  מונח נוסף הקשור לסטריליזציה של נוזלים הינו “Gravity displacement” מדובר בתהליך סטריליזציה של נוזלים בו האוויר הכלוא מתפנה באמצעות גרביטציה. היות והקיטור כבד יותר מן האוויר, הוא ינוע מהחלק העליון של תא האוטוקלב , אל חלקו התחתון, ובכך יגרום להוצאת האוויר הכלוא בפריטים אשר עוברים סטריליזציה, מהחלק התחתון של התא החוצה, ללא צורך בוואקום.

  דוגמאות לתוכניות סטריליזציה באוטוקלב

  סטריליזציה לפריטים קשיחים (שימוש בוואקום)

  מחזור סטריליזציה של פריטים קשיחים באוטוקלב אמור לכלול את השלבים הבאים:

  • מחזור וואקום לפני הזרמת קיטור אל תוך תא האוטוקלב
  • הזרמת קיטור עד להגעה לטמפ’ הסטריליזציה הרצויה
  • התייצבות הטמפ’
  • סטריליזציה
  • קירור
  • ניקוז אויר ומים
  • ייבוש

  סטריליזציה לפריטים עטופים (שימוש בוואקום)

  מחזור סטריליזציה של פריטים עטופים באוטוקלב אמור לכלול את השלבים הבאים:

  • כ-3 מחזורי וואקום לפני הזרמת קיטור אל תוך תא האוטוקלב
  • הזרמת קיטור עד להגעה לטמפ’ הסטריליזציה הרצויה
  • התייצבות הטמפ'
  • סטריליזציה
  • מחזור וואקום נוסף
  • קירור
  • ניקוז אויר ומים
  • ייבוש

  סטריליזציה לנוזלים (ללא שימוש בוואקום)

  מחזור סטריליזציה של נוזלים באוטוקלב, יחסית יהיה ארוך ובמיוחד כאשר מדובר בנוזלים בנפחים גדולים ואמור לכלול את השלבים הבאים:

  • הזרמת קיטור עד להגעה לטמפ’ הסטריליזציה הרצויה
  • התייצבות הטמפ’
  • התחלת מחזור הסטריליזציה
  • קירור
  • ניקוז אויר ומים

  ולידציה לסטריליזציה באוטוקלב

  ולידציה לסטריליזציה באוטוקלב תוך שימוש בקיטור כוללת שלושה שלביים מרכזיים, IQ, OQ ו- PQ כמפורט בטבלה הבאה.

  שלב הולידציה שם השלב מטרת שלב הולידציה
  IQ Installation Qualification לודא כי האוטוקלב הותקן כך שהוא מתאים לקריטריונים המוגדרים בפרוטוקול ובהתאם להמלצות היצרן וכי הדוקומנטציה הנדרשת התקבלה במלואה
  OQ Operational Qualification לוודא כי האוטוקלב פועל באופן תקין לחלוטין וכי הוא מוכן לפעולה ולהטענת פריטים וציוד לתוכו למטרות סטריליזציה. ה- OQ יכלול בין היתר בדיקות פיזור טמפ' וקיטור
  PQ Performance Qualification לוודא כי האוטוקלב פועל באופן תקין לחלוטין במצב בו הוא מלא בציוד / כלים / מוצרים אשר אמורים לעבור תהליך סטריליזציה. ה- PQ יכלול בין היתר בדיקות חדירות של קיטור כולל הדמיית מצבי “Worst case” שונים תוך שימוש באינדיקטורים ביולוגיים מתאימים

  *טבלה מס’ 5– שלבי הולידציה לתהליכי עיקור באוטוקלב

  טיפים לביצוע ולידציה לעיקור באוטוקלב

  • בדוק את כל מדריכי הרגולציה הרלוונטיים לפני כתיבת פרוטוקול הולידציה
  • וודא כי הציוד והכלים המוכנסים לאוטוקלב, עמידים לטמפרטורת העיקור שהוגדרה
  • אם אתה משתמש בשלבי וואקום כחלק מתהליך הסטריליזציה באוטוקלב, וודא כי הציוד והכלים עמידים בוואקום
  • וודא כי החדרת רגשי הטמפ’ אל תוך תא האוטוקלב בוצעה כראוי וכי אין תופעות קונדנסציה של קיטור או נזילות
  • סמן את הטרמוקפלים המוכנסים לאוטוקלב ואת מיקומם באופן ברור על מנת למנוע טעויות בשלב ניתוח נתוני הולידציה ותוצאותיה
  • בהגדרת ה-Acceptance Criteria , הגדר מראש מצב שבו יתגלה כשל טכני באחד הטרמוקפלים על מנת למנוע אובדן הרצה שלמה כתוצאה מכך
  • אוטוקלב הינו מכשיר אשר עובד בערכים גבוהים של טמפרטורה ולחץ. נקט בכל אמצעי הבטיחות הנחוצים על מנת להמנע ממצבים מסוכנים
  • הגדר בבירור את תכולת מחזורי הולידציה השונים
  מהן רמות הניקיון של חדרים נקיים בתחומי התרופות והמכשור הרפואי?2021-11-24T20:56:47+00:00

  רמות הניקיון הנפוצות בתעשיות הפארמה והמדיקל יכולות לנוע מ- ISO 8 שזו הרמה הכי פחות נקיה ולהגיע ל- ISO 5  שזו הרמה הנקיה ביותר אך ישנם גם יוצאי דופן לכאן ולכאן וזאת בהתאם לסוג המוצר ורמות הסיכון.

  מהי מערכת איכות בתחום המדיקל?2020-04-20T11:05:14+00:00

  מערכת איכות בתחום המדיקל מיועדת להבטיח את בטיחותו, יעילותו ואיכותו של המוצר הרפואי הצרכן ובמטרה להגן על בריאות הציבור והפציינטים. על מנהל האיכות בחברה לפיתוח ו/או יצור אמ"ר להיות בעל ההשכלה והניסיון המתאימים, תוך הכרות עם הסטנדרטים והרגולציות הספציפיות לאמ"ר.

  למאמר "מערכות הבטחת איכות ו-CAPA"

  מהי ולידציה בתחום במדיקל?2020-04-20T11:05:46+00:00

  ולידציה הנה הוכחה מתועדת, שמעניקה מידה גבוהה של ביטחון שתהליך מערכת, ציוד, תהליך יצור ותוכנה של מכשור רפואי באופן יותקנו, יופעלו ויעבדו באופן תקין, רובוסטי, קונסיסטנטי ויספקו תוצאה שעומדת בספסיפיקציות ודרישות האיכות המוגדרות מראש. מטרת תהליך הולידציה הנה להבטיח כי הציוד הרפואי יעמוד בכל דרישות האיכות, היעילות והבטיחות שהוגדרו עבור המוצר הסופי, הן במצבי worst case וכמו כן בעבור כל שלבי הייצור, תוך הקפדה על תהליך מבוקר ומתועד.

  למאמר "מה זה ולידציה? למה צריך ולידציה? מי מחויב בביצוע ולידציה? מהם סוגי הולידציה?"

  מהו תקן GMP לאמ"ר?2020-07-13T08:43:32+00:00

  תקן תנאי ייצור נאותים (Good Manufacturing Practice) בתעשיית המדיקל נועד על מנת לוודא שהאביזרים והמכשירים הרפואיים (אמ"ר) מיוצרים בהתאם לעקרונות מערכת האיכות. תקן זה, ממזער את הסיכונים המעורבים בתהליך הייצור ואין באפשרות היצרנים לנטרלם במהלך בדיקות המוצר הסופי.תקן GMP מכסה את כל היבטי הייצור החל מחומרי גלם, מתקן הייצור וכלה בהכשרת העובדים ונהלי ניקיון. בישראל, הביקורת והאכיפה של הנהלים נעשית על ידי יחידת הפיקוח של משרד הבריאות. בארה"ב, תקן הGMP נאכף במסגרת נוהל 21CFR parts 800-1299 ובאירופה כחלק מהדירקטיבה 93/42/EEC.

  Eran Yona Bio-Chem Founder and CEO

  מאמר זה נכתב ע"י ערן יונה CEO, מומחה GXP וטכנולוגיות ייצור ובעל למעלה מ- 20 שנות ניסיון רב-תחומי מתעשיות הפארמה והמדיקל.

  אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 15 שנה לחברות ביו-מד בארץ ובעולם.

  לקבלת שירותי ייעוץ מקצועיים ומקיפים בנושאי סטריליזציה, כיול וולידציה בישראל, פנו אלינו ונשמח להעניק לכם שירות.

  כתובת המייל שלנו: [email protected]

  שיתוף:

  מאמרים אחרונים

  ולידציה למערכות AI

  תחום הבינה המלאכותית הפך לשחקן מרכזי בעולמות הבריאות בכלל ובתחומי הפארמה, המכשור הרפואי והבריאות הדיגיטלית בפרט. המעבר לעולם הדיגיטלי בחברות פארמה ומדיקל מתרחש כל הזמן, ומתקדם כל יום. תחום קרא עוד >>>

  רישום 510-K של תוכנה ומכשור רפואי ב- FDA

  פיתחתם מוצר, טכנולוגיה, מכשור, תוכנה או אפליקציה לשימוש רפואי? ברכותינו! המוצר שלכם יכול לטפל בחולים, לאבחן מחלה, לסייע בקבלת החלטות רפואיות, לעבד מידע רפואי בקלות ולחסוך זמן יקר הן קרא עוד >>>

  מערכות הבטחת איכות ו-CAPA

  חברות המייצרות תרופות ומכשור רפואי כמו גם תוספי תזונה וקוסמטיקה, נדרשות להקים מערכת הבטחת איכות ותנאי ייצור נאותים (GMP) מסודרת ואפקטיבית. אחת ממטרות מערכת האיכות במפעל, הנה מניעת מצבים קרא עוד >>>

  תוכנות ניהול מערכת הבטחת איכות QMS

  זאת עובדה - בעזרת תוכנות ניהול מערכות הבטחת איכות QMS מתקדמות ניתן לחולל מהפכה בשיטות העבודה ולהגדיל את האיכות והביצועים. זה קורה עם מערכת חזקה מבוססת ענן המותאמת לפרויקט קרא עוד >>>

  GMP למפעלי מזון ותוספי תזונה וכיצד ניתן למנוע זיהום מוצרי מזון

  הנתונים מצביעים באופן חד-משמעי כי מס' מקרי הריקול (החזרה מן המדפים) של מוצרים בתעשיית התרופות זניח לעומת מס' המקרים בתעשיות המזון בישראל ובעולם כולו. ככל שסטנדרט ה-GMP ייושם באופן אפקטיבי קרא עוד >>>

  ולידציה לניקיון ומערכות CIP בתעשייה הביו-פרמצבטית

  בשנים האחרונות אנו עדים לחומרי ניקיון וטכנולוגיות ניקיון חדשות ומשופרותוכמו כן לשיטות מדידת מזהמים הן במערכות וציוד הייצור והן במוצר הסופי. ולידציה לתהליכי הניקיון מצריכה התייחסות הן למתקני הייצור, קרא עוד >>>

  קרא עוד

  הצטרפו לרשימת התפוצה

   אודות המחבר:

   Bio-Chem חתומה על מס' רב של הצלחות של חברות להן יעצנו לאורך השנים, מוצרים חדשניים, טכנולוגיות, תכנון מפעלים מצליחים ומעבדות, אשר נבדקו וקבלו אישור לשיווק בעזרתנו. מזה למעלה מעשור, משמש ערן כמרצה בתחומים רבים ונחשב למומחה בתחומו. משנת 2007 ועד היום מנהל ערן את חברת Bio-Chem ואף לוקח חלק פעיל בייעוץ ללקוחות החברה ובהובלתם להשגת האתגרים בהצלחה.

   כותרת