ולידציה לתהליך עיקור באמצעות קרני גמא

2021-07-24T13:39:02+00:00

ולידציה לתהליך עיקור באמצעות קרני גמא

ישנן שיטות מגוונות בשוק לסטרליזציית מוצרים רפואיים כגון שיטות פיזיקליות וכימיקליות וכן הקרנה. לכל שיטה מאפיינים שונים ולכל שיטת סטריליזציה, יתרונות וחסרונות אשר עשויים לפגום באיכות המוצר. בבואנו לבחור שיטת עיקור, עלינו לקחת בחשבון את הנזקים המשניים למוצר האופייניים לכל שיטה שנבחר, עלות התפעול, אפקטיביות תהליך העיקור והאפשרות לעבור ולידציה בהצלחה.

עבור חברות שייעודן הוא ייצור מוצרים סטרילים באריזתם הסופית, מוצרים עם צפיפות גבוהה ונמוכה, בעלי נפחים משתנים, מוצרים רגישים לחום או לרטיבות, קרינת גמא לרוב תמצא כפשוטה, יעילה ולרוב עדיפה יותר.

Gamma Ray Article by bio-chem

השירותים שלנו

סטריליזציה של תרופה, מכשור רפואי או ציוד רפואי הנה תהליך המוגדר כקריטי ועל כן יצריך ביצוע ולידציה הן למתקן העיקור והן לתהליך העיקור הספציפי עבור המוצר.

מטרת הולידציה לסטריליזציה הנה להבטיח מעל לכל ספק ובאופן מתועד כי כל חומר שייכנס ממתקן הסטריליזציה בהקרנה, יהיה נקי ממיקרואורגניזמים בהתאם לרמת ה-SAL הנדרשת וזאת בכל מחזור סטריליזציה של המוצר.

סטריליזציה בקרינת גמא- סקירה היסטורית

קרינת גמא התגלתה תחילה בשנת 1900 כחלק ממחקר אשר עסק בקרינה הנפלטת מהיסוד הכימי רדיום (RA).

השימוש התעשייתי של קרינת גמא החל בשנת 1950 עם קובלט 60 בתור מקור קרינה. חשוב לציין כי קובלט 60 אינו מצוי בטבע אלא מופק בצורה מלאכותית בכורים גרעיניים. מאז ועד היום קרינת גמא הפכה להיות אחת השיטות הנפוצות ביותר לעיקור בתעשיות המזון, התרופות, הציוד והמכשור רפואי כמו גם כטיפול בסוגים שונים של מחלת הסרטן.

לקריאה נוספת על סטריליזציה בהקרנה לחץ כאן

תהליך הסטריליזציה באמצעות קרינת גמא

תהליך העיקור באמצעות קרינת גמא מתבצע על ידי הובלת מוצרים/חומרים ארוזים, על גבי מסוע לאיזור עם מקור קרינת גמא חזקה (כגון קובלט 60) ובעלת עוצמה מוגדרת. בפועל, פוטונים בעלי אנרגיה גבוהה (קרני גמא) נפלטים ממקור קרינה איזוטופי (קובלט 60) ובכך גורמים לפגיעה בחיות של התאים, תוך הרס המטען הגנטי שלהם (DNA) ואת הפוטנציאל שלהם להתרבות. לאחר שהמוצר מקבל את רמת הקרינה הדרושה, הוא מובל החוצה והמוצר הבא בתור מנותב לאותו האיזור.

בגלל הדעיכה הרדיואקטיבית, זמן החשיפה צריך להיות מותאם לתהליך העיקור ולמוצר, על מנת לשמור על מינון הקרינה הדרוש לפרק הזמן המתאים. על כן, הובלה באמצעות מסוע משפרת את התהליך העיקור ומאפשרת תהליך רציף, מבוקר המאפשר שליטה טובה על פרק זמן ההקרנה באמצעות מהירות המסוע, אשר יאפשרו את מינון הקרינה המתאים, לשם השגת סטריליזציה בהתאם לדרישות הלקוח והגופים הרגולטוריים.

קרינת הגמא חודרת לתוך המוצרים הדורשים עיקור בצורה מהירה יותר משיטות כימיות ופיזיקליות אחרות. ניתן לבצע את תהליך העיקור בטמפרטורת החדר ובלחץ אטמוספירי. בעיקור בקרני גמא, המוצר המעוקר אינו מתחמם כלל ואין שאריות של חומר מסוכן עם הפסקת תהליך ההקרנה.

ישנן דרישות נוספות ממתקן המספק שירותי סטריליזציה בקרני גמא וביניהם איזור יעודי ומופרד לאחסון (רטוב/יבש) אשר צריך להיות חסין מפני פליטה של מקור הקרינה (קובלט 60). בנוסף, איזור ההקרנה חייב להיות בעל קירות בטון בעובי 2 מטר על מנת להגן על הסביבה מפני הקרינה, חדר בקרה, מנוף, מכולות למוצרים, מערכת נעילה לצורכי בקרה ובטיחות, איזורי העמסה ופריקה של המוצרים וציוד תומך.

חשוב לציין, כי המוצר הסופי הסטרילי שנמכר ללקוח, לרוב יוקרן בתהליך העיקור במינון גבוה מהעוצמה הנדרשת להשגת רמת סטריליות שהוגדרה ע"י הלקוח ותועדה בולידציה.

במקרים רבים, על מנת לחסוך בעלויות פיתוח תהליך העיקור מחד והצורך במזעור הסיכון לזיהום המוצר מאידך, עוצמת הקרינה תכוון להשגת Over kill של SAL 10-6 . רמות.עוצמת ההקרנה של המוצר הסופי יבוססו על רמת הבטחת סטריליזציה שהוגדרה ע"י הלקוח ועל סמך תוצאות הולידציה למאמר "מהי ולידציה".

תהליכי סטריליזציה ועיקור באמצעות קרני גמא מתוארים במדריכים שונים כגון ISO 11137, ISO 13409, ISO 51707.

בתרשים הבא ניתן לראות באופן סכמטי מתקן לעיקור באמצעות קרני גמא:

מחקר ופיתוח

ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

קרא עוד

תכנון והנדסה

תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

קרא עוד

ייצור ואריזה

מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

קרא עוד

GXP, איכות וולידציה

מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

קרא עוד

רגולציה ורישום

יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

קרא עוד

תוכנה ומערכות

יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

קרא עוד

יתרונות סטריליזציה באמצעות קרינת גמא

יותר מ-45 מדינות משתמשות בעיקור באמצעות קרינת גמא בעוצמות משתנות. חשיבות סטריליזציה באמצעות קרינת גמא בשוק העולמי הולכת וגדלה בשל יתרונותיה הרבים וביניהן:

 • גמישות– סטריליזציה באמצעות קרינת גמא מאפשרת התאמה אישית לצרכי יצרן התרופה, חומר הגלם, ציוד רפואי ואמ"ר. יכולת החדירות הגבוהה של קרינת הגמא מאפשרת לבצע עיקור למגוון גדול של מוצרים באריזות שונות החל ממוצר בודד ועד משטחים שלמים. ניתן להתאים את העוצמה בהתאם לנפח המוצר ואת רמת הדיוק הרצויה. שימוש בקרינת גמא מאפשרת לבצע עיקור למספר מוצרים בו זמנית ובצורה יעילה.
 • אמינות– עיקור באמצעות קרינת גמא מתבסס על ידי חשיפה למקור קרינה מסוג קובלט 60. מקור קרינה זה הינו פשוט ואמין ביותר. הודות לפשטות, אין צורך ממשי בצוות תחזוקה מיוחד ו/או שימוש בציוד מורכב. עיקור באמצעות קרינת גמא הנה שיטה אמינה המתאימה לשימוש ברחבי העולם כולל מדינות מרוחקות או מתפתחות.
 • רב תכליתיות– קרינת גמא יכולה לטפל בקשת רחבה של מוצרים כולל מוצרים בעלי צפיפות גבוהה ובעלי תערובת של חומרים שונים.
 • בטיחות– בעוד שיטות אחרות עלולות להשאיר עקבות של חומרים רעילים, קרינת גמא בטוחה יותר. קרני הגמא יעילים במיוחד בעיקור מוצרים ממיקרואורגניזמים, עם זאת לא נותרים שיירים רדיואקטיביים או רעילים על המוצרים או האריזות. משמעות עובדה זו היא שלא נדרש הסגר והמוצר זמין מיידית לשימוש והפצה.
 • נגישות– למרות שישנם כאלה שמנסים לגרום לקרינת גמא להצטייר כיקרה. במציאות, עיקור בקרינת גמא לעיתים קרובות תהא יחסית חסכונית. יצרנים צריכים לקחת בחשבון פרמטרים שונים כגון: סוג, שילוב בין מוצרים, מלאי, הובלה ועלויות.
 • תהליך קר– במהלך ההקרנה לא נוצר חום ואין עליית טמפרטורה משמעותית. תכונה זו מאפשרת עיקור חומרים הרגישים לחום (לדוגמא חומרים פלסטיים) מחד, אך מאידך אינה יעילה בטיפול ברעלנים תוך תאיים (אנדו-טוקסינים) שלטובת הסרתם נדרשת טמפרטורה מעל 300 מעלות צלזיוס.

ולידציה לעיקור בקרני גמא

תהליך סטריליזציה של מוצר המשמש לצרכים רפואיים הנו מוגדר כתהליך קריטי וככזה מחוייב בביצוע ולידציה מקיפה.

לפני שניגשים לולידציה לתהליך סטריליזציה בהקרנה, יש לזהות ולהגדיר אינפורמציה חשובה כגון:מהם הסיכונים שאליהם חשוף הפציינט כפועל יוצא של שימוש במוצר מזוהם, מהי רמת ה-SAL הרצויה, מהו העומס המיקרוביאלי האופייני למוצר/ציוד/חומר אשר אמור לעבור עיקור, מהו הרכב המיקרואורגניזמים עמו אנו צריכים "להתמודד" כחלק מהולידציה של תהליך העיקור, לחקור מהי השפעת הקרינה על המוצר והפונקציונליות שלו, ולידציה של המכשור והשיטות האנליטיות והמיקרוביולוגיות אשר יהיו בשימוש כחלק מביצוע הולידציה וכמות המוצרים שיעברו סטריליזציה במחזור עיקור בודד ועוד.

פרוטוקול ולידציה נדרש להיכתב ולהיות מאושר ע"י הפונקציות הרלוונטיות לטובת תהליך הולידציה לסטריליזציה של עיקור מוצר מסוים. פרוטוקול הולידציה יתאר את קווי המתאר של דרישות תהליך הולידציה המוצע, את הרציונלים המדעיים ואת גישת ה-worst case בה אנו נוקטים כחלק מהולידציה.

פרוטוקול הולידציה לסטרליזציה בקרינת גמא יכלול:

 • זיהוי יסודי של המוצר באמצעות קוד המוצר ותיאורו.
 • הצהרה בדבר מטרת הפרוטוקול.
 • פרטים על קבלן העיקור והסמכתו כספק מאושר.
 • פרטים על המעבדה המוסמכת בה תבוצענה הבדיקות.
 • תיאור הבדיקות הנדרשות להשלמת הולידציה.
 • תיאור השיטות לביצוע הולידציה.
 • הגדרת קריטריוני הקבלה אשר ישמשו לקבוע בוודאות כי הולידציה אכן ההושלמה בהצלחה.
 • פרוצדורות ספציפיות נוספות עשויות אשר רלוונטיות להכנות לקראת תהליך העיקור ותהליך העיקור עצמו יופיעו.
 • דרישות וצרכי הלקוח.
 • הגדרת מס' הפריטים, עומצת ההקרנה וזמן ההקרנה לכל מחזור.

פרוטוקול הולידציה יבוסס על צרכי ודרישות הלקוח ויגזר מסוג חומר/המוצר אשר אמור לעבור סטריליזציה, סקר סיכונים, עומס מיקרוביאלי, קהל היעד, אופן השימוש, יעוד המוצר, אופן האריזה ועוד.

  לפרטים נוספים


  For further details


  קביעת העומס המיקרוביאלי במוצר לקראת ולידציה

  בדיקת אפקטיביות תהליך העיקור כחלק מהתהליך הולידציה, תבוצע על סמך ערך העומס המיקרוביאלי האופייני במוצר, על מנת להוכיח מעל לכל ספק כי לתהליך העיקור יש את היכולת לבצע סטריליזציה למוצר המסויים ובאופן קונסיסטנטי ורובוסטי. בדיקה זו הכרחית על מנת לקבוע מהן רמות המיקרואורגניזמים במוצר ואף מהם סוגי החיידקים המאפיינים מוצר זה ותצביע על יכולת יצורים חיים להימצא על המוצר בתום תהליך העיקור. המידע שנאסף באמצעות בדיקה זו יסייע להחליט על עוצמת ההקרנה הנדרשת, זמן הסטריליזציה אשר ייבדקו כחלק מתהליך הולידציה.

  במקרים בהם יחולו שינויים כלשהם במוצר כגון שיטת הייצור,חומרי הגלם, תכנון הנדסי, עיצוב וכדומה, יהיה צורך לבצע בדיקת עומס מיקרוביאלי נוספת.

  Eran Yona Bio-Chem Founder and CEO

  מאמר זה נכתב ע"י ערן יונה CEO, מומחה GXP וטכנולוגיות יצורלמעלה מ- 20 שנות ניסיון רב-תחומי מתעשיות הפארמה והמדיקל

  אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 15 שנה לחברות ביו-מד בארץ ובעולם.

  לשירותי ייעוץ מקצועיים ומקיפים בנושאי וולידציה וניהול סיכונים פנו אלינו.

  כתובת המייל שלנו: [email protected]

  מאמרים אחרונים

  ולידציה לתוכנות אוטומציה בייצור

  מהפכת המדע בארגוני הטכנולוגיה הרפואית והביו-פארמה דיגיטליזציה, אחסון וניתוח של נתוני Big Data, למידת מכונה (ML) ובינה מלאכותית (AI) עד לפני זמן לא רב היו מונחים זרים לעולם הביו-מד [...]

  ולידציה למערכות ERP פריוריטי ו- SAP בחברות פארמה ומדיקל

  מהי ולידציה למערכות ERP פריוריטי? מערכת ERP היא מערכת ממוחשבת לתכנון משאבי הארגון והיא נמצאת בשימוש כמעט בכל העסקים והארגונים הבינוניים והגדולים בעולם, אך גם בשימוש של חברות קטנות [...]

  חשיבות ה- Data integrity בחברות תרופות

  חשיבות ה- Data integrity בחברות תרופות אמינות ושלמות הנתונים, או במונח הלועזי Data integrity מאפשרת הן לחברה והן לגופי הרגולציה אשר מבצעים ביקורות איכות ו-GMP תקופתיות, להבין שהנתונים שנוצרו [...]

  6 העקרונות החשובים ביותר בסטריליזציה באוטוקלב

  6 העקרונות החשובים ביותר בסטרליזציה באוטוקלב אמנם, מכשירי האוטוקלב התעשייתים ומערכות ה- SIP נחשבים מאוד בטוחים ומבוקרים, אך התנהלות לא נכונה או חוסר הבנה של העקרונות המרכזיים בעיקור באמצעות [...]

  השימוש במערכות רובוטיות לניתוחים

  השימוש במערכות רובוטיות לניתוחים מהו תקן ISO 27799? 27799 ISO הינו תקן לאבטחת מערכות מידע רפואי בתחום הבריאות. תקן 27799 ISO מהווה מסמך הרחבה בינלאומי, אשר בא להוסיף על [...]

  פיתוח מכשור רפואי

  פיתוח מכשור רפואי (אמ״ר) אמ"ר (אביזרים ומכשירים רפואיים) מוגדר כמכשיר, מוצר, מנגנון, מכונה, שתל, מתקן כיול, תוכנה רפואית, אפליקציה סלולרית רפואית, חומר או כל אביזר המיועד לאבחון, מניעה וטיפול [...]

  מה זה ולידציה? למה צריך ולידציה? מי מחויב בביצוע ולידציה? מהם סוגי הולידציה?

  מה זה ולידציה? תעשיות הפרמצבטיקה, הביוטכנולוגיה, מזון, תוספי התזונה, מכשור רפואי, קוסמטיקה רפואית ועוד רבות אחרות נדרשות לתהליכי הסמכה וולידציה. מטרת תהליך הולידציה הנה להבטיח כי המוצר הפרמצבטי או המכשור [...]

  ניסויים קליניים בעזרת טכנולוגיות בינה מלאכותית

  השימוש ב- Big Data  בתחומי הפארמה והרפואה אחד הנושאים החמים בעולמות הבריאות והפארמה הוא שימוש ב- Big data  ובבינה מלאכותית.  ארגוני הרפואה וחברות התרופות ידועים בארכיונים העצומים שלהם. לאור [...]

  Share This Article

  מזמינים אותך ליצור קשר

   צור קשר