How much does it cost to produce a lab-sized burger?

Home/How much does it cost to produce a lab-sized burger?

How much does it cost to produce a lab-sized burger?

2020-08-04T16:32:25+00:00March 8th, 2020|

The first lab-grown hamburger, created in 2013, then cost $325,000 per unit. In 2015, the unit cost plummeted to $11. As more companies enter this field, coupled with the use of advanced industrial technologies, the price will decrease and is expected to eventually be significantly less than that of a “regular” burger produced from animal meat.

Product Development, Delivery System & Clinical Trials

Novel cannabis products and delivery system for improved bio-availability, accuracy, consistency and efficacy that can be proven and backed up with a strong IP and clinical trials

Growing, Manufacturing & Lab Facilities Design

Conceptual & detailed design including personnel/material flow diagram, pressure cascade, cleanness level, utilities and technology based on current GxP standards and common practices

Quality Assurance & Good Practices (GxP)

An effective quality management system establishment, policies and SOPs writing, cultivation and manufacturing procedures, protocols and employees training

Cultivation & Product Manufacturing Technology

Utilities, systems, machinery and controls required for cultivation, development and manufacturing processes that will enable high quality, control and cost-effectiveness.

New Product Regulations & Submissions

Cannabis products specifications and regulatory requirements completion including all relevant documentation and data in order to be submitted and sold in regulatory markets

Qualification &Validation

New facility, infrastructure, utilities, system, machinery, software, control system, manufacturing/cleaning processes qualification and validation protocols, execution and reports

Let’s Change the Game

OUR NEWSLETTER

Subscribe to our cool newsletter.

    צור קשר