By |2021-11-13T18:05:32+00:00אוגוסט 24th, 2020|קטגוריות: Articles, Medical Device|

ההבדל בין בדיקות QA לתוכנה רגילה לתוכנה רפואית

תהליך הבטחת איכות לתוכנה מתחום הבריאות, אפליקציה רפואית או מוצר בריאות דיגיטלי מסוג זה או אחר, אינו זהה לתהליך הבטחת איכות של תוכנה "רגילה". בדיקות תוכנה מתחום הבריאות הדיגיטלית וה- E-Health אמורה לעמוד בדרישות רגולטוריות אשר תבטחנה את בטיחות השימוש, האיכות, הפחתת הסיכון לטעויות והיכולת להקטנת הנזק במדה ומתרחשות תקלות הנגרמות כתוצאה מבאגים אשר לא התגלו בשלבי ה- QA. לצד אפס תקלות, על התוכנה הרפואית להיות מפותחת תוך שימת דגש מיוחד על ידידותיות ופשטות למשתמשי הקצה, תשתיות מתאימות ויכולת לספק חסיון, פרטיות ואבטחת מידע בהתאם לדרישות.

בנוסף, חשוב לזכור כי תוכנה רפואית המשמשת לרוב תשמש מס' גורמים בו זמנית, אשר שונים מהותית האחד מהשני: בתי חולים, רופאים, יועצים וצוותים רפואיים, טכנאים, חברות תרופות, בתי מרקחת, חברות ביטוח, גופים רגולטוריים וכמובן המטופל ובני משפחתו (מבוגרים וצעירים כאחד). זהו אתגר לא פשוט לספק חוויה פשוטה, פונקציונלית, נטולת תקלות ואיכותית לכל משתמשי התוכנה הרפואית ועל כן לא הרבה חברות טכנולוגיה, הצליחו לבצע את המעבר לתחום הבריאות הדיגיטלית בהצלחה.

אסטרטגיית הבטחת איכות ובדיקות QA לתוכנה רפואית - Bio Chem

שירותי היעוץ שלנו

אסטרטגיית הבטחת איכות ובדיקות QA לתוכנה רפואית - Bio Chem
אסטרטגיית הבטחת איכות ובדיקות QA לתוכנה רפואית - Bio Chem
אסטרטגיית הבטחת איכות ובדיקות QA לתוכנה רפואית - Bio Chem
אסטרטגיית הבטחת איכות ובדיקות QA לתוכנה רפואית - Bio Chem
אסטרטגיית הבטחת איכות ובדיקות QA לתוכנה רפואית - Bio Chem
אסטרטגיית הבטחת איכות ובדיקות QA לתוכנה רפואית - Bio Chem

אסטרטגיה לבדיקת תוכנה רפואית

אסטרטגיית הבדיקה של תוכנה רפואית, מוצר בריאות דיגיטלי או אפלציקציה סלולרית בתחומי הבריאות, חייבת להיות מוגדרת בהתחשב ברמת המורכבות המאפיינת תוכנות מסוג זה. יש להגדיר באופן מסודר את תכולת תהליכי הבדיקה, אופן ביצוע, התיעוד והדיווח.

בדיקות QA לתוכנה רפואית יכלולו בין היתר:

 • בדיקות תפקוד – האם התוכנה הרפואית מעבירה מידע אמיתי באופן אמין, חזרתי ומאובטח, בכל מצבי הפעולה וסביבות העבודה?
 • בדיקות נתונים ומצבים – האם תוכנת הבריאות ממתחת ומטפלת במידע על המטופל באופן מדוייק תוך מזעור הסיכון לפגיעה בבריאותו או חייו והאם התגובה לכל תרחיש אפשרי, הוגדרה בהתאם?
 • בדיקות אבטחת מידע – האם כל תכונות אבטחת המידע וחסיון המטופל בתוכנת הבריאות מתפקדות כנדרש? האם הן עונות על דרישות הרגולציה הרלוונטיות המופיעות במדריכים ותקנים כגון 21CFR part 820, MDR, CE FDA, HL7, DICOM, CMMI ו- ISO?
 • בדיקות חזרתיות – האם תוכנת הבריאות מבטיחה דיוק בתהליכי השימוש לאורך זמן וללא קשר למס' הבדיקות אשר יבוצע ע"י בודק ה- QA?
 • בדיקת תפקוד בפלטפורמות עבודה שונות- האם תוכנת הבריאות מתפקדת כנדרש ללא באגים, תקלות, באופן מהיר וחלק בכל הפלטפורמות, בכל עמדות העבודה, המדינות, המכשירים והדפדפנים?
 • תיקון תקלות- האם ניתן לטפל בכל סוגי התקלות שמתגלות בתהליכי בדיקות ה- QA של התוכנה באופן מהיר ואם לא ניתן, מי אמור לבצע את התיקונים וכיצד תבוצע בדיקת ה- QA לתוכנה לאחר התיקון?

תיעוד ביצוע בדיקות QA  לתוכנה רפואית

תחום הפארמה והמדיקל מאופיין ברמת תיעוד גבוהה, תוך הקפדה על שימוש במסמכים מבוקרים, תיעוד נאות, בדיקה ואישור מסמכים. גם במהלך ביצוע בדיקות QA לתוכנה רפואית יש להקפיד על כללי התיעוד הנאותים, גם אם פעולה זו כרוכה במאמץ וזמן.

ניהול מרכז תיעוד כחלק ממערכת ניהול האיכות של החברה, לצד הקפדה על רמות התיעוד, תבטיח את איכות התוכנת הרפואית, ותסייע להוכיח כי בדיקות ה-QA מבוצעות בצורה מסודרת ומדויקת, תוך שמירה על היקף הבדיקות שהוגדר בתחילת הפרויקט ותאפשר לוודא בקלות כי כל הבדיקות והמבחנים הושלמו, וליקויים או חריגות, אם נמצאו, דווחו, נחקרו וטופלו כנדרש.

תיעוד נאות לא תמיד יגזול זמן ומשאבים עודפים ולמעשה הסתמכות על נהלי עבודה מסודרים וטפסים, עשוי גם לחסוך זמן ומשאבים ולהפוך את תהליכי בדיקות ה- QA לתוכנה הרפואית, לקלים ושיטתיים יותר.

מחקר ופיתוח

ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

קרא עוד

תכנון והנדסה

תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

קרא עוד

ייצור ואריזה

מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

קרא עוד

GXP, איכות וולידציה

מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

קרא עוד

רגולציה ורישום

יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

קרא עוד

תוכנה ומערכות

יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

קרא עוד

בדיקות QA אוטומטיות לתוכנה רפואית

רוב בדיקות ה- QA  לתוכנות רפואיות עדיין מבוצעות בבדיקות ידניות. יחד עם זאת, בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר כלים אוטומטיים שניתן להתשמש בהם כחלק מביצוע בדיקות האיכות לתוכנה, בעקר בשל שימוש ברשתות מורכבות, דרישות אבטחה וכמויות המידע העצומות איתן התוכנה הרפואית אמורה "להתמודד" כגון תיקים ורשומות רפואיות, מידע גנומי, ממצאי ניסויים קליניים ו- Big data  מסוגים שונים.

לסיכום, בדיקת QA לתוכנה בתחום הבריאות הנו תהליך המצריך שימוש במגוון טכניקות, ידע וכלים אשר יאפשרו תהליך בדיקה מהיר, מדויק ויעיל, תוך שימוש במינימום משאבים ובשילוב בדיקות ידניות ואוטומציה.

היתרונות של שימוש בבדיקות QA אוטומטיות בתחום הבריאות הדיגיטלית

 • מהירות- זמני בדיקה קצרים יותר
 • אמינות- הקטנת טעויות אנוש
 • דיוק- הגברת רמות הדיוק והיכולת לבצע מס' חזרות על הבדיקה
 • יעילות- יכולת להתמודד עם כמויות נתונים גדולות ולבצע מס' חזרות במס' פטפורמות
 • דיווח- תיעוד ודיווח מהירים ומדוייקים ויכולת לטפל בתקלות ובאגים

  לפרטים נוספים


  For further details


  מאמר זה נכתב ע"י ערן יונה CEO, מומחה GXP וטכנולוגיות יצור

  למעלה מ- 20 שנות ניסיון רב-תחומי מתעשיות הפארמה והמדיקל

  אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 13 שנה לחברות ביו-מד.

  לייעוץ בנושא תוכנה ומערכות, פנו אלינו.

  ליצירת קשר לחץ כאן

  051-5001353

  [email protected]

  מאמרים אחרונים

  ולידציה למערכות AI

  תחום הבינה המלאכותית הפך לשחקן מרכזי בעולמות הבריאות בכלל ובתחומי הפארמה, המכשור הרפואי והבריאות הדיגיטלית בפרט. המעבר לעולם הדיגיטלי בחברות פארמה ומדיקל מתרחש כל הזמן, ומתקדם כל יום. תחום קרא עוד >>>

  רישום 510-K של תוכנה ומכשור רפואי ב- FDA

  פיתחתם מוצר, טכנולוגיה, מכשור, תוכנה או אפליקציה לשימוש רפואי? ברכותינו! המוצר שלכם יכול לטפל בחולים, לאבחן מחלה, לסייע בקבלת החלטות רפואיות, לעבד מידע רפואי בקלות ולחסוך זמן יקר הן קרא עוד >>>

  מערכות הבטחת איכות ו-CAPA

  חברות המייצרות תרופות ומכשור רפואי כמו גם תוספי תזונה וקוסמטיקה, נדרשות להקים מערכת הבטחת איכות ותנאי ייצור נאותים (GMP) מסודרת ואפקטיבית. אחת ממטרות מערכת האיכות במפעל, הנה מניעת מצבים קרא עוד >>>

  תוכנות ניהול מערכת הבטחת איכות QMS

  זאת עובדה - בעזרת תוכנות ניהול מערכות הבטחת איכות QMS מתקדמות ניתן לחולל מהפכה בשיטות העבודה ולהגדיל את האיכות והביצועים. זה קורה עם מערכת חזקה מבוססת ענן המותאמת לפרויקט קרא עוד >>>

  GMP למפעלי מזון ותוספי תזונה וכיצד ניתן למנוע זיהום מוצרי מזון

  הנתונים מצביעים באופן חד-משמעי כי מס' מקרי הריקול (החזרה מן המדפים) של מוצרים בתעשיית התרופות זניח לעומת מס' המקרים בתעשיות המזון בישראל ובעולם כולו. ככל שסטנדרט ה-GMP ייושם באופן אפקטיבי קרא עוד >>>

  ולידציה לניקיון ומערכות CIP בתעשייה הביו-פרמצבטית

  בשנים האחרונות אנו עדים לחומרי ניקיון וטכנולוגיות ניקיון חדשות ומשופרותוכמו כן לשיטות מדידת מזהמים הן במערכות וציוד הייצור והן במוצר הסופי. ולידציה לתהליכי הניקיון מצריכה התייחסות הן למתקני הייצור, קרא עוד >>>

  קרא עוד

  Share This Story, Choose Your Platform!

  הצטרפו לרשימת התפוצה

   אודות המחבר:

   Bio-Chem חתומה על מס' רב של הצלחות של חברות להן יעצנו לאורך השנים, מוצרים חדשניים, טכנולוגיות, תכנון מפעלים מצליחים ומעבדות, אשר נבדקו וקבלו אישור לשיווק בעזרתנו. מזה למעלה מעשור, משמש ערן כמרצה בתחומים רבים ונחשב למומחה בתחומו. משנת 2007 ועד היום מנהל ערן את חברת Bio-Chem ואף לוקח חלק פעיל בייעוץ ללקוחות החברה ובהובלתם להשגת האתגרים בהצלחה.

   כותרת