By |2021-11-13T17:56:43+00:00ספטמבר 2nd, 2018|קטגוריות: Articles, פיתוח מוצר ותהליך|

מה הם השינויים הרגולטוריים הצפויים בתעשיית הפארמה?

עולם הפרמצבטיקה עובר שינויים רבים בשנים האחרונות. מצד אחד, נתונה התעשייה ללחצים ציבוריים ופוליטיים גוברים (בעיקר בכל הנוגע לעלויות מוצרים תרופתיים גנריים ומשך ההגנה הפטנטית הניתנת על מוצרים אתיים) ומצד שני, הופך שוק התרופות העולמי לתחרותי יותר. הרווחיות בתחום אינה כפי שהייתה. חברות רבות עוברות תהליכי התייעלות והפחתת עלויות אשר כוללות בין היתר קיצוץ בכ"א, העברת אתרי ייצור למדינות עולם שלישי, איתור והסמכת יצרני חומרי גלם זולים ועוד. אחת הדוגמאות הבולטות לה היינו עדים בישראל היא זו של חברת טבע, אשר הפכה מחברה גלובלית רווחית ומובילה, לכזו שנקלעה לחובות עצומים, ירידה בהיקיפי המכירות, תביעות משפטיות וסטגנציה במו"פ (לדוגמא במציאת תחליפים חדשניים לקופקסון הותיק).

אולם, חרף הזעזועים הרבים אליהם חשופה התעשייה בעת האחרונה, על גופים רגולטוריים כגון ה-FDA, רשויות הבריאות הארופאיות ומשרד הבריאות הישראלי, להבטיח אספקה סדירה של תרופות לחולים ולוודא כי מוצרים אלה עומדים בדרישות הבטיחות והאיכות ומיוצרים בהתאם לסטנדרטים העדכניים ביותר, כפי שנקבעו בתקני הרלוונטיים. לאור הקונפליקט בין הרצון להתייעל ולשמור על מתח רווחים נאה מחד והצורך לעמוד בדרישות האיכות ההולכות ומחמירות מאידך, מתבקש פתרון שיהיה טכנולוגי במהותו.

עתידן של טכנולוגיות ייצור חדשניות בתעשיית הפרמצבטיקה - Bio Chem

ואכן, קיימת מגמה בקרב הגופים הרגולטוריים (אשר עד כה נהגו בשמרנות יחסית בכל הנוגע לאישור שימוש בטכנולוגיות חדשניות מפאת הסיכונים הטמונים בכך) של תמיכה במעבר לייצור בטכנולוגיות חדשניות – כאלה שישפרו בו זמנית הן את את איכות התרופות והן את התפוקה ועלויות הייצור. טכנולוגיות מתקדמות כגון ייצור רציף, הדפסת תלת מימד, טכנולוגיות סטריליזציה ו-BFS, אוטומציה ורובוטיקה, יוסיפו וידחקו החוצה את קודמותיהן בפס הייצור העתידי.

השירותים שלנו

עתידן של טכנולוגיות ייצור חדשניות בתעשיית הפרמצבטיקה - Bio Chem
עתידן של טכנולוגיות ייצור חדשניות בתעשיית הפרמצבטיקה - Bio Chem
עתידן של טכנולוגיות ייצור חדשניות בתעשיית הפרמצבטיקה - Bio Chem
עתידן של טכנולוגיות ייצור חדשניות בתעשיית הפרמצבטיקה - Bio Chem
עתידן של טכנולוגיות ייצור חדשניות בתעשיית הפרמצבטיקה - Bio Chem
עתידן של טכנולוגיות ייצור חדשניות בתעשיית הפרמצבטיקה - Bio Chem

מה הם היתרונות של ייצור רציף על פני ייצור מנתי?

רוב רובם של המוצרים בתעשיית הפארמה מיוצרים בתהליכי ייצור מנתיים. תהליך הייצור של מוצקים כגון טבליות, לדוגמא, מורכב משלבים נפרדים: גרנולציה, טבלטציה, ציפוי ואריזה. אמנם כל אצווה שמיוצרת עומדת במפרטי האיכות והיעילות בצורה מרשימה, אך בכל זאת כדאי לשקול מעבר לשיטה של ייצור רציף.

ייצור רציף, אם פועל היטב, תוך הישענות על ניטור רציף ובקרות מתוחכמות, שימוש במערכות הזנת חומרי גלם סגורות ושימוש בטכנולוגיות בקרת איכות מובנות כגון PAT (Process Analytical Technology), עשוי לקצר דרמטית את עלויות הסט-אפ ופתיחות הקו ואף מייתר את הצורך בביצוע ולידציית ניקיון מורכבת. כיום, השימוש בטכנולוגיות ייצור רציף נעשה בעיקר בתהליכי גידול ופרמנטציה של תרופות ביולוגיות, שלרוב יעילים בהרבה מתהליכי ייצור סטנדרטיים וגם מזהמים פחות.

הדפסה תלת מימדית היא טכנולוגיה מתקדמת נוספת שניתן לאמץ לתחום הייצור הביוטכנולוגי והנדסת הרקמות. הדפסת תלת מימד מאפשרת ייצור מבנים תלת מימדיים אשר יכולים לחקות במדויק את המבנה המרחבי של איברים, רקמות, תרופות מוצקות ושתלים בצורות שונות וכך לתפוס תפקיד מרכזי בייצור מוצרים פרמצבטיים ומכשור רפואי בהתאמה אישית לחולים ומוצרי רפואה רגנרטיביים.

מערכות ייצור רציף יכולות להועיל גם לפיתוח תרופות, ביצוע ניסויים קליניים ורפואה מותאמת אישית, היות והן מאפשרות גמישות גבוהה יותר בתהליך הייצור. מערכת קטנה של ציוד לייצור רציף יכולה להוות פתרון מוצלח ולא יקר למטרות אלה עם אפשרות פשוטה יחסית לסקיילביליות בעת הצורך.

מה הם המכשולים בדרך לאימוץ טכנולוגיות ייצור פרמצבטיות חדשניות?

ניצול הפוטנציאל האדיר של החידושים הטכנולוגיים בתחום מחייב השקעות כספיות משמעותיות (הן פרטיות והן ציבוריות) ואימוץ מדיניות חדשה בנושא. על משרדי הבריאות השונים בעולם לברר ולהגדיר בצוותא אילו טכנולוגיות חדשניות שומרות על רמות הבטיחות, היעילות, האיכות והאמינות הנדרשות בתעשייה,לספק הנחיות ברורות כיצד יוכלו חברות התרופות לאמצן בהצלחה ולפרט כיצד יתוגמלו חברות שישלימו את המעבר לשימוש בהן ע"י הגופים הציבוריים האמונים על הרגולציה בתחום.

יצרני התרופות לא יפנו לאימוץ טכנולוגיות יצור מתקדמות, אלא אם יכריז משרד הבריאות על תכנית ברורה למימוש מטרה זו, יאפשר לחברות התרופות מתווה ברור ויבטיח יציבות רגולטורית (פן יהווה השינוי הטכנולוגי מכשול עתידי לאישור תרופות). בארה"ב, למשל, הקים ה-FDA עוד ב-2014 צוות ייעודי העוסק בבחינת טכנולוגיות ייצור חדשניות, אשר עובד בשיתוף פעולה עם חברות תרופות מובילות. לראייה, בשנת 2019 יוקצו כ-58 מיליון דולר מתקציב הארגון למטרה זו בלבד.

מחקר ופיתוח

ייעוץ במגוון תחומים כולל תכנון, מעבדות מחקר וחדרים נקיים, טכנולוגיות פיתוח, מצגות עסקיות למשקיעים, אסטרטגיה רגולטורית, ניתוח שוק, פרוטוקולי ניסויים קליניים, GLP, GCP, ISO 17025, כיול, CMC, הדרכות מקצועיות.

קרא עוד

תכנון והנדסה

תכנון מפעלים, חדרים נקיים ומעבדות, תיעוד הנדסי, הסמכה, בחירת טכנולוגיה, הנדסת תהליכים וולידציה תוך שילוב של ידע תאורתי, ניסיון פרקטי והבנה מעמיקה של הרגולציה והעקרונות הייחודיים המאפיינים את תעשיית הביומד ובהתאם לעקרונות ה- GxP.

קרא עוד

ייצור ואריזה

מייעצים בתכנון מתקני ייצור, פיתוח והנדסת תהליכי ייצור, בחירת הטכנולוגיה המתאימה ביותר, גמלון תהליכים, העברת טכנולוגיה, GMP, שיפור תהליכים, אופטימיזציה ושיפור ניצולת, הדרכות עובדים וולידציה לציוד, מערכות, תהליכי ייצור וניקיון.

קרא עוד

GXP, איכות וולידציה

מייעצים, מקימים, מלווים ומשדרגים מערכות לניהול איכות מסוגים שונים, מבצעים הדרכות וקורסים GMP, הטמעת עקרונות ה- GxP בחברה, ISO 13485, הבטחת איכות והכנה לביקורות רגולטוריות גלובליות תוך ביצוע ניתוח והערכת סיכונים וולידציה לציוד, מערכות, תוכנה, שיטות בדיקה, תהליכי ייצור וניקיון ועד לעמידה בהצלחה בביקורת.

קרא עוד

רגולציה ורישום

יעוץ רגולטורי ורישום תרופות, אמ"ר, CE Mark, תוספי תזונה וקוסמטיקה בישראל ובעולם, תוך בניית אסטרטגיה רגולטורית חכמה, סיוע בהכנת המסמכים והדרישות באופן מקצועי, בזמן קצר, התוויית המוצר, חיי מדף וגרפיקה, אישורי יבוא ופגישות עם הגופים הרגולטוריים ועד לקבלת אישור.

קרא עוד

תוכנה ומערכות

יעוץ בתחומי הבריאות הדיגיטלית, פיתוח תוכנות ואפליקציות רפואיות בהתאם לדרישות ה- 21CFR part 11/Annex 11/HIPAA/GDPR, ISO 13485/27001/27799, CE marking, Risk Assessment, וריפיקציה וולידציה לתוכנה ומערכות בקרה ועד לקבלת אישור שיווק.

קרא עוד

כיצד יכולות טכנולוגיות ייצור רציף למנוע מחסור של מוצרים תרופתיים בשווקים?

הגופים הרגולטוריים, כגון ה-FDA, משקיעים מאמצים רבים על מנת להיות קשובים לצרכיהם של יצרני התרופות. החלת "גזירות" כבדות מדי על היצרנים עלולה לגרום לקשיים ביישום ובמימון שיגררו מצב של ריכוזיות יתר ועלייה במחירי התרופות, ובמקרים קיצוניים אף להתמוטטותן של חברות, מה שעלול להוביל למחסור בתרופות חיוניות לחולים.לראייה, בטרם פרסום הנחיות חדשות, מקפיד ה-FDA להפיצן כטיוטה על מנת לקבל את התייחסותם של היצרנים.

עניין ברור לכל הוא, כי מחסור בתרופות הנו מצב בלתי רצוי המהווה סכנה לבריאות הציבור. לא פעם, מובילות בעיות איכות שמתגלות אצל יצרני תרופות לפסילת אצוות מוצרים, ביטול קווי יצור ואפילו סגירת מפעלים. בהקשר זה קיים יתרון מובהק למערכות ייצור רציף וטכנולוגיות ייצור מתקדמות אחרות, שכן הן מסתמכות על אוטומציה ואינן מצריכות נוכחות קבועה של גורמים אנושיים, מה שמפחית את הסיכוי להיווצרות בעיות איכות, זיהומים ופסילות.

מהו הפוטנציאל הכלכלי הטמון במעבר לטכנולוגיות פרמצבטיות חדשניות?

המהירות, היעילות והגמישות של פלטפורמות הייצור הרציף עתידות להפחית באופן ניכר את עלויות הייצור של תרופות, דבר שייטיב עם מערכת הבריאות והמטופלים כאחד. כבר עכשיו, יכולות טכנולוגיות ייצור רציף יכולות להביא לחסכון של עד כ-30% בעלויות הייצור של מוצרים פרמצבטיים (כ-60 מיליארד דולר לשנה בארה"ב לבדה). תרומה נוספת לכלכלה גלומה בעובדה טכנולוגיות מתקדמות אלה אינן מצריכות שימוש נרחב בכח עבודה אנושי, מה שעשוי להשיב את מפעלי התרופות בחזרה מהמדינות מתפתחות (בהן ניתן לשכור פועלים בזול) למדינות המפותחות (בהן לא משתלם להעסיק כמויות גדולות של עובדים למטרות תפעול בסיסי).

טכנולוגיות פרמצבטיות חדשניות מבשרות טובות לעתיד התעשייה, אך שילובן בפועל בתהליכי הייצור יתאפשר רק לאחר שינוי של הפרדיגמה הרגולטורית בנושא.

אנו בחברת Bio-Chem מייעצים כבר יותר מ- 13 שנה לחברות ביו-מד.

לייעוץ בנושא טכנולוגיות יצור, פנו אלינו.

ליצירת קשר לחץ כאן

051-5001353

[email protected]

  לפרטים נוספים


  For further details


  מאמרים אחרונים

  ולידציה למערכות AI

  תחום הבינה המלאכותית הפך לשחקן מרכזי בעולמות הבריאות בכלל ובתחומי הפארמה, המכשור הרפואי והבריאות הדיגיטלית בפרט. המעבר לעולם הדיגיטלי בחברות פארמה ומדיקל מתרחש כל הזמן, ומתקדם כל יום. תחום קרא עוד >>>

  רישום 510-K של תוכנה ומכשור רפואי ב- FDA

  פיתחתם מוצר, טכנולוגיה, מכשור, תוכנה או אפליקציה לשימוש רפואי? ברכותינו! המוצר שלכם יכול לטפל בחולים, לאבחן מחלה, לסייע בקבלת החלטות רפואיות, לעבד מידע רפואי בקלות ולחסוך זמן יקר הן קרא עוד >>>

  מערכות הבטחת איכות ו-CAPA

  חברות המייצרות תרופות ומכשור רפואי כמו גם תוספי תזונה וקוסמטיקה, נדרשות להקים מערכת הבטחת איכות ותנאי ייצור נאותים (GMP) מסודרת ואפקטיבית. אחת ממטרות מערכת האיכות במפעל, הנה מניעת מצבים קרא עוד >>>

  תוכנות ניהול מערכת הבטחת איכות QMS

  זאת עובדה - בעזרת תוכנות ניהול מערכות הבטחת איכות QMS מתקדמות ניתן לחולל מהפכה בשיטות העבודה ולהגדיל את האיכות והביצועים. זה קורה עם מערכת חזקה מבוססת ענן המותאמת לפרויקט קרא עוד >>>

  GMP למפעלי מזון ותוספי תזונה וכיצד ניתן למנוע זיהום מוצרי מזון

  הנתונים מצביעים באופן חד-משמעי כי מס' מקרי הריקול (החזרה מן המדפים) של מוצרים בתעשיית התרופות זניח לעומת מס' המקרים בתעשיות המזון בישראל ובעולם כולו. ככל שסטנדרט ה-GMP ייושם באופן אפקטיבי קרא עוד >>>

  ולידציה לניקיון ומערכות CIP בתעשייה הביו-פרמצבטית

  בשנים האחרונות אנו עדים לחומרי ניקיון וטכנולוגיות ניקיון חדשות ומשופרותוכמו כן לשיטות מדידת מזהמים הן במערכות וציוד הייצור והן במוצר הסופי. ולידציה לתהליכי הניקיון מצריכה התייחסות הן למתקני הייצור, קרא עוד >>>

  קרא עוד

  Share This Story, Choose Your Platform!

  הצטרפו לרשימת התפוצה

   אודות המחבר:

   Bio-Chem חתומה על מס' רב של הצלחות של חברות להן יעצנו לאורך השנים, מוצרים חדשניים, טכנולוגיות, תכנון מפעלים מצליחים ומעבדות, אשר נבדקו וקבלו אישור לשיווק בעזרתנו. מזה למעלה מעשור, משמש ערן כמרצה בתחומים רבים ונחשב למומחה בתחומו. משנת 2007 ועד היום מנהל ערן את חברת Bio-Chem ואף לוקח חלק פעיל בייעוץ ללקוחות החברה ובהובלתם להשגת האתגרים בהצלחה.

   כותרת